„Nebudeme otročit.“ Na demonstraci proti Orbánově vládě se sešly tisíce lidí | E15.cz

„Nebudeme otročit.“ Na demonstraci proti Orbánově vládě se sešly tisíce lidí

Demonstrace v Budapešti
Demonstrace v Budapešti
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Na demonstraci proti pravicové vládě Viktora Orbána a zákonu o přesčasech dnes v Budapešti demonstrovalo na 10 tisíc lidí. Lidé šli v průvodu centrem města od Náměstí hrdinů a za vlhkého a chladného počasí došli před budovu parlamentu, informovaly agentury DPA a Reuters. Maďarské odbory vyzvaly k uskutečnění celonárodní stávky 19. ledna.

Dnešní protest navázal na sérii demonstrací z konce minulého roku. Protestující nyní žádají především zrušení zákona o předčasech, který v polovině prosince schválil parlament hlasy vládní strany Fidesz. Zákon zaměstnavatelům umožňuje žádat po zaměstnancích až 400 přesčasových hodin ročně.

„Nebudeme otročit,“ skandovaly dnes davy. Někteří demonstranti měli transparenty vyzývající k „národní stávce“. Protesty, které schválení zákona vyvolalo, podporují levicové i pravicové opoziční strany, odbory a nevládní organizace. "Dnes se zrodila nová opozice proti tomuto jednomu člověku,“ prohlásil jeden z řečníků na adresu Orbána, který je obviňován z autoritářství.

Maďarští odboroví předáci dnes pohrozili vyhlášením celonárodní stávky a protestů proti „otrockému zákonu“ na 19. leden. Předseda Maďarské odborové konfederace László Kordás dnes řekl, že odbory představí své požadavky, které zahrnují také vyšší mzdy a pružnější systém odchodu do důchodu, premiéru Orbánovi. Pokud vláda odmítne jednat, bude stávka.

Manifestace jsou však namířeny i proti dalším jevům, včetně údajně jednostranného a vládě nakloněného zpravodajství ve státním rozhlase a televizi, stejně jako omezování vědecké svobody a korupce.

Místopředseda liberální opoziční Demokratické koalice Csaba Molnár dnes z tribuny prohlásil, že demonstranti chtějí "skutečnou změnu režimu". Nejsou podle něj jen proti vládě, ale proti celému nynějšímu systému.

"Nesouhlasíme téměř se vším, co se událo od nástupu této vlády k moci (v roce 2010), počínaje korupcí a konče pseudodemokracií," citovala agentura Reuters 50letou demonstrantku Evu Demeterovou.

Vláda se snaží protesty vykreslovat jako akce zosnované liberálním americkým miliardářem maďarského původu Georgem Sorosem. Mluvčí strany Fidesz dnes podle DPA prohlásil, že Soros před květnovými volbami do Evropského parlamentu všude mobilizuje síly napadající protiimigrační vlády, jako je ta maďarská.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video