Nejhorší krize od války, do Evropy letos připlulo přes 237 tisíc migrantů | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Nejhorší krize od války, do Evropy letos připlulo přes 237 tisíc migrantů

Nejhorší krize od války, do Evropy letos připlulo přes 237 tisíc migrantů
Na řecký ostrov Kos připlouvají z Turecka stovky migrantů
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK, bru

Do Evropy už letos po moři připlulo více než 237 tisíc migrantů, nejvíce jich skončilo v Řecku, zhruba 135 tisíc. Během plavby přes Středozemní moře zároveň přišlo nejméně 2300 uprchlíků o život. Nová čísla zveřejnila Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). K řeckému ostrovu Kos dnes odpoledne dorazil trajekt, kde by mělo najít dočasné útočiště až 2500 uprchlíků čekajících na vyřízení dokumentů. Migranty začne nabírat v sobotu.

IOM s využitím oficiálních dat od vlád jednotlivých jihoevropských států došla k závěru, že počet uprchlíků, kteří se dostali do EU po moři, ještě během srpna překročí hranici čtvrt milionu. Loni bylo za celý rok takových uprchlíků 219 tisíc.

Berlín nezvládá rekordní nápor azylantů. Nemá je kde ubytovat

Jen od začátku srpna zahynuly při námořní cestě do Evropy nejméně desítky běženců. Minulý týden se u pobřeží Libye potopila loď s více než dvěma sty imigranty, zatím není jasně, kolik z nich se zachránilo. V úterý utonulo ve stejné oblasti šedesát imigrantů. Právě trasu přes Sicilský průliv si letos vybralo již přes sto tisíc běženců.

Krize v Řecku

Řecká vláda zatím registruje 134 988 lidí, kteří připluli z Turecka. Do Itálie se ze severní Afriky dostalo do konce července 93 540 lidí. Další migranti skončili ve Španělsku a na Maltě.

Nejkritičtější situace je právě v Řecku, kam nyní hromadně směřují zejména uprchlíci ze Sýrie. V červenci se u tamních úřadů registrovalo téměř 50 tisíc migrantů, loni ve stejném období jich přitom bylo skoro desetkrát méně - zhruba šest tisíc. Velký tlak zažívají ostrovy v Egejském moři jako jsou Kos, Samos, Lesbos či Chios, které leží nedaleko Turecka, odkud lodě na cestu do Evropy vyplouvají.

Ostrov Kos je závislý na turistickém ruchu a péči o běžence v poslední době nezvládá. Během července k jeho břehům připlulo přes sedm tisíc lidí. Každý den pak přibývá dalších několik set migrantů. Řecká vláda proto rozhodla o vyslání trajektu Eleftherios Venizelos, který by měl zoufalou situaci alespoň částečně zlepšit. U břehů Kosu bude kotvit nejméně dva týdny a jako zařízení pro uprchlíky má nahradit místní stadion, kde panují nevyhovující hygienické podmínky.

Uprchlíků ze Sýrie je méně

Nejvíce lidí se do Evropy pokouší dostat z Eritrei, letos jich zatím bylo přes 25 tisíc. Se značným odstupem následují imigranti z Nigérie, Somálska nebo Súdánu. „Hlavní proudy se mění,“ uvedl šéf římské kanceláře IOM Federico Soda. „Některých národností ve srovnání s minulým rokem přibývá. To je případ Somálců, Súdánců a Nigerijců. Naopak Syřanů ubývá,“ dodal.

„Na problémy způsobené migrací neexistuje jednoduchá ani jediná odpověď. Žádný členský stát je nemůže vyřešit sám,“ řekl eurokomisař pro migraci, vnitřní záležitosti a občanství Dimitris Avramopulos. Podle něj je Evropská komise připravena zvýšit finanční pomoc pro země, kde je migrantů nejvíce. Zapotřebí je prý ale také solidarita a součinnost jednotlivých vlád a organizací.

Potíže ve vnitrozemí

Avramopulos poukázal rovněž na to, že kvůli uprchlíkům mají velké potíže i vnitrozemské státy jako jsou Maďarsko či Rakousko. Do Maďarska letos dorazilo už přes 100 tisíc uprchlíků, jen během července jich bylo 35 tisíc. Budapešť proto ve čtvrtek požádala komisi o mimořádnou finanční pomoc ve výši osmi milionů eur (216 milionů Kč).

Většina běženců přichází do Maďarska přes Srbsko. Srbský ministr vnitra Nebojša Stefanović dnes uvedl, že na území této balkánské země se denně dostane až dva tisíce migrantů, většina ale cestuje dál.

Autor: ČTK, bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!