Největší ekonomiku Afriky sráží levná ropa, Nigérie spadla do recese

Nigerijský Lagos

Nigerijský Lagos Zdroj: Profimedia.cz

Nigérie oficiálně oznámila, že se propadla do recese, poprvé od roku 1991. Největší africkou ekonomiku srazily dolů zejména nízké ceny ropy, která je hlavní vývozní položkou a zdrojem příjmů Nigérie. Podle odborníků budou problémy pokračovat i po zbytek roku, napsala dnes agentura AP.

Nigerijský HDP v letošním druhém čtvrtletí spadl o více než dvě procenta. Za předchozího čtvrt roku klesnul o 0,36 procent. Recese je obvykle definována jako dvě čtvrtletí hospodářského propadu za sebou. Nigérii poškozují nízké ceny ropy, ale i útoky na ropná zařízení, která oproti prvnímu čtvrtletí snížila produkci této suroviny o téměř půl milionu barelů za den. Nedaří se ale ani ostatním hospodářským odvětvím.

Nigérie také bojuje s rostoucí inflací, která v červenci dosahovala více než 17 procent, což je maximum za posledních 11 let, napsal zpravodajský portál BBC.

Problémy způsobila i nigerijská vláda, řekl AP londýnský ekonom specializující se na Afriku John Ashbourne. Prezident Muhammadu Buhari je kritizován, že dlouho trval na fixním kurzu měny. Devizová politika země odrazovala zahraniční investory, myslí si Ashbourne. Podle nigerijských statistik bylo ve druhém čtvrtletí do země dovezeno historicky nejmenší množství kapitálu.

Ashbourne se obává, že nigerijská ekonomika bude i po zbytek letošního roku zaznamenávat pokles.