Největší šance má v izraelských předčasných volbách Netanjahu se stranou Likud | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Největší šance má v izraelských předčasných volbách Netanjahu se stranou Likud

Největší šance má v izraelských předčasných volbách Netanjahu se stranou Likud
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu čelí obvinění z ovlivňování médií.
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Největší šanci na vítězství v předčasných parlamentních volbách v Izraeli má současný premiér Benjamin Netanjahu se svou stranou Likud. Vyplývá to z prvního průzkumu veřejného mínění, který byl proveden po pondělním rozhodnutí izraelské vládní koalice rozpustit parlament a vypsat na duben nové volby. Informovala o tom dnes agentura AP.

Průzkum agentury Panels Politics, který byl proveden mezi 500 respondenty a který dnes zveřejnil deník Maariv, připisuje premiérově vládnoucí straně Likud ve 120členném parlamentu 30 křesel a také většinu pro jeho pravicovou koalici.

Premiér Netanjahu, který je ve funkci již čtvrté volební období, má nyní v parlamentu těsnou většinu 61 hlasů.

Teď to bude jiné. V květnu bude místo nudných voleb referendum o Unii

Na druhém místě se 13 mandáty skončila v průzkumu veřejného mínění stále hypotetická strana bývalého šéfa armády Bennyho Gantze. Ten podle izraelského tisku shromáždil dostatek podpisů pro vytvoření nové strany, svou kandidaturu ve volbách ale zatím neohlásil. Tradiční levicové a centristické strany za Likudem daleko zaostávají.

Za rozhodnutím vypsat na 9. dubna předčasné volby stojí koaliční krize, kterou způsobil zákon o výjimkách z povinné vojenské služby pro ultraortodoxní židy. Podle izraelských zákonů se příští volby měly konat až v listopadu 2019.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!