Němci se postavili za Macrona. Mzdový dumping musí skončit, říká šéf diplomacie Gabriel | E15.cz

Němci se postavili za Macrona. Mzdový dumping musí skončit, říká šéf diplomacie Gabriel

ČTK

Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel podpořil návrh francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na reformu směrnice o vysílání pracovníků do jiných členských zemí EU. Evropa musí být spravedlivější pro všechny, řekl Gabriel po setkání s Macronem v Paříži. Francouzský prezident už minulý týden o změnách směrnice jednal v s představiteli Česka, Slovenska, Rakouska, Rumunska a Bulharska.

"Každopádně velmi podporujeme francouzský návrh na reformu směrnice o vysílání (pracovníků) v Evropské unii," uvedl Gabriel, který zúčastnil zasedání francouzské vlády. Úsilí, s jakým se francouzský prezident pustil do reformy francouzského pracovního trh, prý na Gabriela udělalo značný dojem.

Směrnice, kterou chce francouzský prezident reformovat, se týká pravidel vysílání pracovníků do jiných členských zemí EU. Macron kritizuje údajný mzdový dumping při vysílání pracovníků z nových členských států EU, který podle něj ohrožuje pracovní místa v bohatších zemích.

Francouzské a rakouské firmy by měly v Česku rychleji zvyšovat mzdy, řekl Sobotka před jednáním v Salcburku

Požaduje, aby na stejném místě a ve stejném čase dostávali všichni za svou práci stejnou odměnu. Chce také omezit dobu pobytu vyslaného pracovníka v jiné zemi na rok. Návrh Evropské komise počítá se dvěma lety.

O návrhu minulý týden Macron jednal v Salcburku s rakouským kancléřem Christianem Kernem, českým premiérem Bohuslavem Sobotkou a předsedou slovenské vlády Robertem Ficem. Následně o stejném tématu hovořil také v Bukurešti s rumunskými představiteli a ve Varně s prezidentem a premiérem Bulharska.

Komentář Jany Havligerové: Rozpočtovou bitvu mohou prohrát učitelé

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!