Němci zakládají nejméně nových firem od poloviny 90. let | E15.cz

Němci zakládají nejméně nových firem od poloviny 90. let

Živnostník ještě žije. Tradiční řemesla a výroby jsou na řeckém trhu pořád, ale podnikatele dusí nové daně a odvody
Živnostník ještě žije. Tradiční řemesla a výroby jsou na řeckém trhu pořád, ale podnikatele dusí nové daně a odvody
• 
ZDROJ: E15 Igor Zaruba

jnd

V Německu se stále méně lidí odvažuje vstoupit do samostatného podnikání. Počet nově založených firem i malých živností bez zaměstnanců proto v minulém roce dosáhl svého dna, napsal server Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Spolkový statistický úřad ve Wiesbadenu zveřejnil statistiku, podle níž v roce 2012 vzniklo na 134 tisíc firem, jejichž existence má větší hospodářský význam. Bylo to o 7,0 procenta méně než v roce 2011 a vůbec nejméně od roku 1996, odkdy statistici tyto údaje shromažďují. Současně ovšem muselo na 122 tisíc podniků svou činnost ukončit.

Počet nově založených malých podniků, tedy těch bez zaměstnanců a bez zápisu do obchodního rejstříku, rovněž spadl na nejnižší úroveň od počátku jejich sčítání započatého roku 2003. Oproti roku 2011 jich bylo o 17,0 procenta méně – v číselném vyjádření šlo o 243 tisíc firem, přitom dalších 292 tisíc malých podnikatelů se muselo své živnosti vzdát. Téměř nezměněn však zůstal počet nově uzavřených vedlejších pracovních činností – takto začalo podnikat asi 241 tisíc lidí, tedy jen o 0,2 procenta méně než v roce 2011.

To, že v roce 2012 začalo samostatně podnikat tak málo lidí, si statistici vysvětlují rozsáhlostí pracovního trhu a vysokou zaměstnaností. Podle dříve zveřejněných dat německé státní rozvojové banky KfW hraje roli také skutečnost, že někdejší nezaměstnaní, kteří si založí novou živnost, od konce roku 2011 již nedostávají automaticky příspěvek od spolkové agentury práce.

„Dříve měli dosud nezaměstnaní zakladatelé nových firem na takovou pomoc nárok ze zákona, nyní její vyplacení záleží na rozhodnutí agentury,“ uvedl hlavní ekonom KfW Jörg Zeuner. Jednalo se o startovací příplatky, které v prvních měsících nového podnikání činily 300 eur. Slabý růst ekonomiky v loňském roce ovšem zvyšoval nebezpečí krachu začínajících živnostníků.

Bude mít Německo v eurozóně komu prodávat?

Česká ekonomiky se vydala po dráze “W”

Chudoba v Česku a Německu

Autor: jnd

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.