Němcova prý zabil bývalý čečenský policista Dadajev | E15.cz

Němcova prý zabil bývalý čečenský policista Dadajev

Podezřelý z vraždy Borise Němcova Zaur Dadajev
Podezřelý z vraždy Borise Němcova Zaur Dadajev
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vraždu opozičního vůdce Borise Němcova má podle všeho na svědomí zadržený čečenský občan Zaur Dadajev, vyplývá to z vyhodnocení forenzních důkazů. Informovala o tom ruská agentura Interfax s odvoláním na nejmenované zdroje blízké vyšetřování případu. V Čečensku byly údajně v souvislosti s atentátem zadrženy další dvě osoby.

„Výsledky forenzních testů, které získaly vyšetřovací orgány, nám dávají uvěřit, že Dadajev byl tím, kdo zastřelil Němcova,“ uvedl tento zdroj. „Nicméně na sto procent si můžeme být jisti teprve tehdy, až bude nalezena vražedná zbraň,“ dodal.

Moskevský soud o víkendu uvalil vazbu na pět mužů podezřelých z podílu na vraždě Borise Němcova. Dadajev se podle ruské televize k účasti na vraždě přiznal, nikoli přímo v soudní síni, ale při výslechu před vyšetřovateli.

Podle moskevského rozhlasu zadržela v souvislosti s vraždou ruská policie na severovýchodě Čečenska další dvě osoby. Jsou to Dadajevovi známí, jeden z nich je prý bratranec vysoce postaveného důstojníka čečenských bezpečnostních složek. Zadržení Čečenci měli udržovat kontakty s dalším spiklencem Beslanem Šabanovem, mužem, který v sobotu spáchal sebevraždu na útěku před policií.

Vražda kvůli Charlie Hebdo?

Čečenský prezident Ramzan Kadyrov v neděli prohlásil, že Dadajev je hluboce věřící muslim, kterého šokovaly karikatury proroka Mohameda ve francouzském satirickém magazínu Charlie Hebdo. Uvedl rovněž, že Dadajev byl v minulosti členem čečenské policie a že byl vyznamenán za statečnost.

Němcov bezprostředně po lednovém útoku na redakci Charlie Hebdo na svém blogu napsal, že teror nelze ničím ospravedlnit. „Píše-li někdo, že karikaturisté jsou si sami vini, pak vraždu schvaluje. Vražda je těžký hřích a satira jím není, ať je jakákoli,“ napsal Němcov.

Kritiku muslimských extremistů si mohl vysloužit konstatováním, že vražedná akce v Paříži byla projevem středověké islámské inkvizice. „Islám je mladé náboženství a prožívá svůj středověk. Je před námi dlouhý boj, abychom nad islámskou inkvizicí zvítězili. Rychle to nebude,“ napsal ruský politik den po atentátu.

Kolegové náboženský motiv odmítají

Ruští vyšetřovatelé již dříve hovořili o možnosti, že Němcova mohli zastřelit islamisté kvůli jeho obhajobě časopisu Charlie Hebdo. Kolegové zavražděného opozičního ale islamistickou teorii odmítají.

Pětapadesátiletý Němcov byl zastřelen v pátek 27. února, když se svou přítelkyní kráčel po mostu v centru Moskvy nedaleko Kremlu. Opozice z vraždy někdejšího reformního vicepremiéra obviňuje současné nejvyšší ruské vedení včetně prezidenta Vladimira Putina.

Němcov dlouhodobě Kreml kritizoval, v poslední době mu mimo jiné vytýkal přístup k ukrajinské krizi a pod názvem Putin a válka údajně připravoval knihu shrnující důkazy o zapojení ruských ozbrojených sil do bojů na východní Ukrajině na straně proruských separatistů.

Zahraniční tisk: Němcova pohřbil režim už dávno

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.