Německá ekonomika chladne, ale stále si drží mírný růst | E15.cz

Německá ekonomika chladne, ale stále si drží mírný růst

Německo
Německo
• 
ZDROJ: profimedia.cz

nos, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Růst německé ekonomiky zpomaluje. Přesto Německo zůstává mezi premianty eurozóny. Němečtí analytici však varují před výrazným poklesem investiční výstavby.

Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí zpomalila mezičtvrtletní růst na 0,3 procenta z 0,5 procenta v prvním čtvrletí, rostla ale o něco rychleji, než se čekalo. Meziročně růst hrubého domácího produktu největší evropské ekonomiky zvolnil na 0,5 procenta z 1,7 procenta v předešlých třech měsících. Oznámil to v dnešním předběžném odhadu německý spolkový statistický úřad.

„Je to pozoruhodný výsledek vzhledem k velmi negativnímu prostředí v eurozóně. Německo zůstává v Evropské první lize i co se hospodářského růstu týká. Předpokládáme, že Německá ekonomika dál poroste i v druhé polovině roku, ale jen velmi mírně. Rizika se však zvětšují. Soukromá spotřeba se díky robustní trhu práce a rostoucím mzdám přesto zvýší. “ uvedl pro server Welt.de Andreas Rees analytik z banky Unicredit.

Varovný signál ekonomové vidí v investiční výstavbě. Zde se podle prvních výsledků jedná o druhý pokles v řadě. Stavební společnosti jsou velmi citlivé na zpomalení hospodářského růstu ve světové ekonomice.

I analytik Jörg Krämer z Commerzbank je s aktuálním výsledkem spokojen. Ovšem podle jeho názoru německá ekonomika stejně nemůže uniknout recesi v eurozóně. Zvlášť když globální ekonomika přišla o svou rychlost.

Autor: nos, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video