Německá ekonomika na konci roku výrazně zrychlila | E15.cz

Německá ekonomika na konci roku výrazně zrychlila

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Německá ekonomika v posledním loňském čtvrtletí zrychlila tempo růstu proti předchozím třem měsícům na 0,4 procenta z úrovně 0,1 procenta ve třetím čtvrtletí. K výraznému zesílení růstu největší evropské ekonomiky dopomohla soukromá spotřeba, zvýšené státní výdaje i vyšší produkce stavebnictví. Plyne to z dnešních konečných údajů spolkového statistického úřadu.

V meziročním srovnání hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl o 1,2 procenta po růstu o 1,5 procenta v předešlém kvartále. Úřad zároveň potvrdil svůj lednový odhad, podle kterého se HDP Německa za loňský rok zvýšil o 1,9 procenta, nejprudším tempem za pět let. Německá vláda koncem ledna uvedla, že v letošním roce počítá se zpomalením hospodářského růstu na 1,4 procenta.

Spotřeba domácností se za čtvrtletí zvýšila o 0,3 procenta a k růstu HDP přispěla dvěma desetinami procentního bodu. Spotřebitelé těží z rekordně vysoké zaměstnanosti, rostoucích reálných mezd a nízkých úvěrových nákladů, uvedla agentura Reuters.

Státní výdaje vzrostly o 0,8 procenta a přispěly k HDP stejným dílem jako soukromá spotřeba. Investice do stavebnictví vzrostly o 1,6 procenta, což k růstu HDP přispělo rovněž dvěma desetinami procentního bodu. Naopak bilance zahraničního obchodu vzhledem k výrazně rychlejšímu růstu dovozu proti vývozu od přírůstku HDP čtyři desetiny procentního bodu odečetla.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.