Německá ekonomika na začátku roku zrychlila, výhled je ale nepříznivý

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Bosch

Německá ekonomika v prvním čtvrtletí díky silné domácí poptávce výrazně zrychlila růst. V jarním čtvrtletí však největší evropskou ekonomiku zřejmě čeká zpomalení. Předpověděla to v pravidelné měsíční zprávě německá Bundesbanka.

„Tempo expanze by mohlo být zřetelně nad růstovým tempem předešlého čtvrtletí,“ sdělila německá centrální banka. Německá ekonomika vzrostla ve čtvrtém čtvrtletí v mezičtvrtletním srovnání o 0,3 procenta a v meziročním srovnání růst hrubého domácího produktu zrychlil na 2,1 procenta z 1,7 procenta ve třetím čtvrtletí.

„Rozhodující pro silný růst (v prvním čtvrtletí) byly vnitřní ekonomické faktory, příspěvek exportu byl naopak relativně slabý,“ uvedla banka podle agentury Reuters. „Pro druhé čtvrtletí máme známky ztráty rychlosti,“ dodala.

Podle předpovědi předních německých ekonomických institutů z minulého týdne zpomalí růst německé ekonomiky v letošním roce na 1,6 procenta a v příštím roce se očekává další zvolnění na 1,5 procenta. Loni Německo vykázalo růst o 1,7 procenta, což byl jeho nejsilnější výkon za poslední čtyři roky.

De GDP Growth Rate