Německá ekonomika zpomaluje, HDP roste tempem 0,2 procenta | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Německá ekonomika zpomaluje, HDP roste tempem 0,2 procenta

ČTK

Hrubý domácí produkt Německa ve třetím čtvrtletí stoupl o 0,2 procenta proti předchozím třem měsícům. Tempo růstu tak zpomalilo na polovinu z 0,4 procenta ve druhém kvartálu. Uvedl to dnes spolkový statistický úřad, který tak potvrdil předběžné údaje z poloviny listopadu.

Za zpomalením hospodářského růstu stojí podle agentury DPA pokles exportu a nejistota v podnikatelském sektoru vyvolaná rozhodnutím Británie vystoupit z Evropské unie. Ekonomiku ve třetím čtvrtletí podpořila hlavně domácí poptávka, v růstu pokračovaly výdaje domácností i státu.

Růst německého HDP zpomalil na 0,2 procenta, ekonomiku brzdí slabý export

Domácí spotřeba již dříve vystřídala export na pozici hlavního motoru německého hospodářství. Spotřebu domácností podporují příznivé podmínky na trhu práce a nízké úrokové sazby, státní výdaje tlačí vzhůru například uprchlická krize.

Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků. V loňském roce německá ekonomika vzrostla o 1,7 procenta. Růst tak mírně zrychlil z předloňských 1,6 procenta a dosáhl nejprudšího tempa za poslední čtyři roky.

Německá vláda v říjnu zvýšila odhad letošního růstu ekonomiky na 1,8 procenta z dříve předpokládaných 1,7 procenta. Německo by tak mělo vykázat nejsilnější růst za posledních pět let. Ke zlepšení prognózy přispěly vyšší státní výdaje na migranty, nižší ceny ropy a slabší euro.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!