Německo bude mít poprvé po 45 letech vyrovnaný rozpočet | e15.cz

Německo bude mít poprvé po 45 letech vyrovnaný rozpočet

Angela Merkelová, volby září 2013
Angela Merkelová, volby září 2013
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německý státní rozpočet bude příští rok poprvé od roku 1969 vyrovnaný. Vláda dnes schválila návrh ministra financí Wolfganga Schäubleho, který počítá s příjmy i výdaji 299,5 miliard eur (8,2 bilionu korun). Schäuble prohlásil, že Berlín bude hospodařit s vyrovnanými rozpočty přinejmenším do roku 2018. Předpokládají to rozpočtové rámce, které dnes vláda rovněž odsouhlasila.

„Vyrovnaného rozpočtu jsme dosáhli tím, že jsme několik let postupně omezovali výdaje,“ řekl ministr novinářům. Zdůraznil, že předpokládané státní výdaje pro příští rok jsou nižší, než kolik Německo vydalo v roce 2015. „Investujeme tím do německé budoucnosti, kterou chceme vytvořit bez dluhů,“ dodal.

Od roku 2016 předpokládají německé rozpočtové rámce zvyšování výdajů přibližně o tři procenta ročně, takže v roce 2018 by měly činit 329,3 miliardy eur (devět bilionů korun). Schäuble ale na tiskové konferenci zdůraznil, že předpokladem pro zvyšování výdajů je i hospodářský růst země, který zajistí zvýšení státních příjmů.

Dluh ale nižší nebude

I přes zajištění vyrovnaných rozpočtů zatím Schäuble nepočítá s tím, že by se snižoval německý státní dluh, který činí zhruba 1,3 bilionu eur (35,6 bilionu korun). Podle plánů německého ministerstva financí by se ale měla snižovat relativní váha zadlužení v poměru k hrubému domácímu produktu. Schäuble předpokládá, že na konci současného volebního období v roce 2017 by se míra zadlužení mohla přiblížit k hranici 70 procent HDP.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery