Německo chce vyplatit deset milionů eur sovětským vězňům nacistů | E15.cz

Německo chce vyplatit deset milionů eur sovětským vězňům nacistů

Pochod takzvaného Pluku nesmrtelných - asi 300 tisíc lidí s portréty svých příbuzných, kteří bojovali ve druhé světové válce. Z připomenutí výročí 70. výročí konce 2. světové války v Mosdkvě.
Pochod takzvaného Pluku nesmrtelných - asi 300 tisíc lidí s portréty svých příbuzných, kteří bojovali ve druhé světové válce. Z připomenutí výročí 70. výročí konce 2. světové války v Mosdkvě.
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Share on Facebook Messenger
Německá vláda se chystá vyplatit dohromady deset milionů eur (přes 273 milionů korun) na odškodném zhruba čtyřem tisícům dosud žijícím někdejším sovětským válečným zajatcům nacistického Německa za 2. světové války. Oznámily to dnes podle agentury Reuters zdroje z německé vládní koalice.

Kompenzace mají být vyplaceny za utrpení, které museli zajatci nacistů přestát. Rozhodnutí německé vlády přichází v době, kdy si Evropa připomíná 70. výročí od konce 2. světové války, ale také v době zhoršených vztahů mezi západní Evropu a Ruskem kvůli konfliktu na Ukrajině.

V souvislosti se 70letým výročím se hovoří i o méně často diskutovaných aspektech světové války, včetně osudu milionů válečných zajatců.

Německé vládní zdroje Reuters sdělily, že křesťanští a sociální demokraté, kteří tvoří vládní koalici, se shodli na vyčlenění příslušné sumy tak, aby každý z přeživších obdržel 2500 eur (68 tisíc kroun).

Utrpení 5,3 milionu sovětských válečných zajatců z let 1941 až 1945 bylo extrémní a více než polovina jich zemřela. Mnozí byli popraveni a další podlehli nemocem nebo hladu.

Německý prezident Joachim Gauck nedávno připomněl odpovědnost Německa za tyto mrtvé a zdůraznil, že krutý osud sovětských zajatců ještě v Německu nebyl plně uznán.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.