Německo zatlačí na USA, aby zrušilo sankce proti Íránu, tvrdí vicepremiér Gabriel | E15.cz

Německo zatlačí na USA, aby zrušilo sankce proti Íránu, tvrdí vicepremiér Gabriel

ČTK

Berlín připomene Washingtonu jeho závazek omezit ekonomické sankce vůči Teheránu. Při návštěvě Íránu to dnes podle agentury Reuters přislíbil místopředseda německé vlády a ministr hospodářství Sigmar Gabriel.

 

Předseda německých sociálních demokratů Gabriel se tak vyjádřil při zahájení ekonomického fóra. Gabriel je v Íránu s početnou delegací zástupců německého průmyslu.

Zbývající americké sankce a politické obavy brzdí očekávaný rozvoj obchodních vztahů mezi Německem a Íránem, poznamenal Reuters. Náměstek íránského ministra hospodářství nicméně uvedl, že během Gabrielovy návštěvy má být podepsáno deset ekonomických kontraktů.

Íránský prezident Hasan Rúhání 22. září v projevu před Valným shromážděním OSN obvinil Spojené státy, že nerespektují loňskou dohodu o íránském jaderném programu. Teherán dohodu uzavřel se šesti velmocemi a získal za omezení jaderného programu zrušení mezinárodních sankcí.

Rúhání kritizoval americký nejvyšší soud za rozhodnutí zabavit část íránských peněz zmrazených v rámci sankcí v USA a použít je k odškodnění příbuzných obětí atentátů, s nimiž je Írán spojován.

Írán také tvrdí, že USA vyvíjejí v rozporu s dohodou tlak na velké banky a odrazují je od spolupráce s Íránem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.