Německý export byl loni rekordní, v prosinci prudce klesl | E15.cz

Německý export byl loni rekordní, v prosinci prudce klesl

Německý export byl loni rekordní, v prosinci prudce klesl
Německo, export
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK
vrb

Německý export loni poprvé v historii překonal bilion eur (asi 25 bilionů korun). Vyplývá to z údajů německého statistického úřadu. V samotném prosinci se však vývoz meziměsíčně snížil o 4,3 procenta, což podle Reuters představuje nejprudší pokles od ledna 2009. Agentura to komentuje tak, že se začíná projevovat ochabování hospodářství v důsledku dluhové krize v eurozóně.

Německý obchodní přebytek v loňském roce stoupl na více než 158 miliard eur (zhruba čtyři biliony korun) z necelých 155 miliard eur v roce 2010. Export se loni zvýšil o 11,4 procenta na 1,06 bilionu eur. Import vzrostl o 13,2 procenta na rovněž rekordních 902 miliard eur. Německá ekonomika byla v posledních dvou letech motorem růstu celé eurozóny a vzhůru ji vedl zejména vývoz.

Prosincové zhoršení vývozu koresponduje s nedávným snížením odhadu růstu německé ekonomiky pro letošní rok na 0,7 procenta z dříve předpokládaného jednoho procenta. V příštím roce má ekonomika podle vládní prognózy oživit a stoupnout o 1,6 procenta.

Ve Francii export loni naopak klesl

Německo má největší ekonomiku v Evropě, na které je závislá řada českých firem. V posledním čtvrtletí loňského roku německý hrubý domácí produkt podle předběžných údajů statistického úřadu klesl o 0,25 procenta. V celém loňském roce však německá ekonomika stoupla o tři procenta.

Loňský růst německého obchodního přebytku kontrastuje s vývojem v sousední Francii. Ta v úterý oznámila, že se její obchodní deficit v loňském roce zvýšil o 35 procent na rekordních 69,6 miliardy eur kvůli stoupajícím nákladům na dovoz energie a zpomalení růstu vývozu.

Autor: ČTK, vrb
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!