Čína - změna ústavy zaručí neomezený mandát pro prezidenta | E15.cz

Neomezený mandát pro Si Ťin-pchinga? Čínští komunisté chystají změnu ústavy

ČTK

Komunistická strana Číny navrhuje vyškrtnout z ústavy klauzuli omezující výkon funkce prezidenta a viceprezidenta na dva po sobě následující mandáty, tedy na deset let. Podle světových tiskových agentur tak vládnoucí komunisté chtějí otevřít stávajícímu prezidentovi Si Ťin-pchingovi cestu k udržení se u moci i po vypršení jeho druhého funkčního období v roce 2023. Bez dalších podrobností informovala o chystaném návrhu ústředního výboru čínských komunistů agentura Nová Čína.

Informace byla zveřejněna před třídenním shromážděním, na němž mají členové ústředního výboru v Pekingu od pondělka jednat o významných personálních a dalších otázkách.

Ústřední výbor Komunistické strany Číny prý zároveň přijde s návrhem zakotvit do čínské ústavy "myšlenky Si Ťin-pchinga o socialismu čínského typu v nové éře". Oba návrhy mají být předloženy delegátům na výročním plenárním zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců (parlamentu), které začne 5. března.

Si Ťin-pching se dostal do čela strany koncem roku 2012 a soustředil od té doby ve svých rukou tolik moci, jako žádný jiný čínský vůdce nejméně za posledních 25 let, připomněla agentura AFP. Prezidentem je od března 2013. Někteří zahraniční komentátoři upozorňují, že jeho působení v čele země je provázeno návratem téměř kultu osobnosti kolem hlavy státu, jeho neustálou přítomností v médiích a posílením represí vůči obráncům demokracie a lidských práv.

Sběrny papíru jsou přeplněné, Čína už evropský odpad nechce
Čína odsoudila nové americké sankce proti KLDR

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!