Nepokoje v St. Louis přinášejí desítky zraněných a zadržených lidí | E15.cz

Nepokoje v St. Louis přinášejí desítky zraněných a zadržených lidí

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Zraněním deseti policistů a zadržením dvou desítek demonstrantů skončily v noci na dnešek násilné protesty v americkém městě St. Louis. Stovky lidí tam přišly dát najevo rozhořčení nad rozhodnutím soudu státu Missouri, který zprostil viny bělošského policistu, jenž v roce 2011 po automobilové honičce zastřelil černocha. Policisté uvedli, že někteří účastníci protestu na ně zaútočili kamením a lahvemi s vodou. Těžkooděnci proti nim zasáhli pepřovým sprejem a gumovými projektily.

Šestatřicetiletý policista Jason Stockley čelil obvinění z vraždy, protože ze záznamu z honičky vyplynulo, že řekl, že prchajícího zabije. Černocha pak usmrtil pěti výstřely. Také se ukázalo, že u zabitého čtyřiadvacetiletého Anthonyho Lamara Smithe se sice našla zbraň, ale podle prokuratury nesla stopy DNA jen po Stockleym. Prokuratura je přesvědčena, že ji tam policista po incidentu sám nastrčil.

Soudce Timothy Wilson o tom ale zapochyboval a poukázal rovněž na to, že černoch byl podezřelý z obchodování s drogami. "Obchodník s heroinem a bez střelné zbraně by ve městě byla skutečná anomálie," řekl. Policistovi hrozil doživotní trest vězení.

V centru St. Louis po skončení pátečního soudního jednání uspořádalo protestní pochod asi 600 lidí. Později se demonstranti přesunuli do jedné z bohatých čtvrtí města, uvedla agentura AP. V plánovaném zablokování dálnice policie demonstrantům zabránila.

Podívejte se na situaci v St. Loius

Nepokoje v St. Louis

Zprvu poklidná demonstrace se zvrhla ve chvíli, kdy policie zasáhla proti nevelké skupině lidí, která ničila okna místní knihovny a dvou restaurací. Protestující rovněž házeli kamení na dům starostky St. Louis Lydy Krewsonové, který pomalovali barvami.

Policie zadržela celkem 23 lidí, kteří skončili ve vazbě. Zraněno bylo při zásahu devět policistů z městského sboru a jeden jejich kolega z missourské policie.¨

Americká policie čelí dlouhodobé kritice kvůli kontroverzním zásahům svých bělošských příslušníků proti černochům. Ve Fergusonu nedaleko St. Louis vyvolal před třemi lety rozsáhlé násilné protesty incident, při němž byl zastřelen mladý neozbrojený černoch Michael Brown.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.