Netanjahu dal najevo nesouhlas s francouzským mírovým plánem | E15.cz

Netanjahu dal najevo nesouhlas s francouzským mírovým plánem

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu a francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu a francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dal při dnešním jednání s francouzským ministrem zahraničí Jeanem-Markem Ayraultem najevo nesouhlas Izraele s francouzským plánem uspořádat mezinárodní mírovou konferenci o izraelsko-palestinském konfliktu. Podle Netanjahua to dává Palestincům pouze novou záminku k tomu, aby se vyhnuli přímým jednáním.

Francie svolala na 30. května do Paříže setkání 20 zemí, které nazývá mírovou konferencí.

Netanjahu na dnešní pravidelné schůzi vlády a po setkání s Ayraultem řekl, že „cokoli jiného než přímá jednání Palestincům umožňuje vyhýbat se klíčovému tématu konfliktu, kterým je uznání Izraele jako židovského státu“. „Vyhýbají se jednání s námi, protože právě toto nechtějí řešit,“ řekl podle médií Netanjahu.

Palestinci v minulých kolech rozhovorů kritizovali zejména osadnickou politiku Izraele. Požadavek uznání Izraele jako židovského státu považují za předjímání výsledku mírových jednání a negativní rozhodnutí o osudu palestinských uprchlíků, kteří by se do Izraele coby domoviny Židů nemohli vrátit.

Ayrault po rozhovoru s Netanjahuem odjel do Ramalláhu na schůzku s palestinským vůdcem Mahmúdem Abbásem a před odletem do Francie hovořil na letišti s novináři. Netanjahuovi sdělil, že francouzská iniciativa nevylučuje přímé izraelsko-palestinské rozhovory a není ani pokusem předurčit jejich výsledek. Mírové rozhovory se naposledy konaly v roce 2014.

Netanjahu před ministrem také řekl, že pochybuje o nestrannosti Francie, protože Paříž nedávno hlasovala v UNESCO proti Izraeli. „Řekl jsem, že skandální rozhodnutí, jež UNESCO přijalo s podporou Francie a které neuznává tisíciletý svazek židovského národa s Chrámovou horou, vrhá stín na nestrannost fóra, které chce Francie uspořádat,“ řekl před ministry Netanjahu.

V UNESCO se v dubnu hlasovalo o palestinském kulturním dědictví ve východním Jeruzalémě. Netanjahu si stěžoval, že text neodkazuje na prostranství před mešitami ve východní části Jeruzaléma jako na Chrámovou horu, jak tomuto místu říkají Izraelci, protože tam v minulosti stával židovský chrám. Pod horou je navíc nejuctívanější památka judaismu Zeď nářků, považovaná za pozůstatek tohoto chrámu. Pojem Zeď nářků je prý v dokumentu UNESCO uveden jen v uvozovkách.

Nešťastné formulace

Ayrault k tomu řekl, že jde o „nešťastné a zraňující“ formulace, kterým bylo záhodno se vyhnout. „Francie toho lituje. Názor Francie na Jeruzalém zůstává stejný: Jeruzalém je zásadní město pro tři velká náboženství a patří všem věřícím, židům, křesťanům a muslimům,“ řekl.

Před novináři na letišti Netanjahuovy pochybnosti o nestrannosti Francie odmítl. „Francie je nezainteresovaná a je hluboce přesvědčena, že je třeba něco dělat, nemají-li se v této oblasti rozšířit názory“ Islámského státu, řekl. K další Netanjahuově kritice poznamenal, že to nehodlá komentovat. „Nebudu se vyjadřovat ke každému slovu, jsou to příležitostná vyjádření,“ řekl.

Naznačil ale, že je možné, že termín konference bude odložen. Francie o ní chce ještě jednat s USA. „Spojené státy sdílejí naše znepokojení. Jestli bude třeba kvůli nabitému programu amerického ministra zahraničí Johna Kerryho termín změnit, najdeme jiné datum. Pokud to nebude 30. května, tak to bude 1. nebo 2. června, hledáme termín,“ řekl s tím, že posun bude maximálně do čtyř dní.

Ayraultova návštěva předchází cestě francouzského premiéra Emanuela Vallse, který přijede na třídenní pobyt do Izraele a na Západní břeh Jordánu příští sobotu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video