Izrael rozšíří osady na Západním břehu, Palestinci mluví o válečném zločinu

Izraelská osada

Izraelská osada Zdroj: Cumulus via Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.5)

Izraelský premiér a ministr obrany schválili plán výstavby více než 200 obytných jednotek v šesti izolovaných židovských osadách na palestinském Západním břehu Jordánu. Palestinský mírový vyjednávač Saíb Irikát to označil za válečný zločin. Představitelé osadníků žádají, aby premiér Benjamin Netanjahu umožnil průběžnou výstavbu v osadách podle potřeb jejich demografického růstu.

Izrael staví sídliště pro své občany na okupovaném Západním břehu v rozporu s mezinárodním právem. Žije v nich přes 300 tisíc Izraelců. Palestinci a většina světa tyto vesnice považují za překážku dohody o budoucí Palestině.

Nejvíc se buduje ve velkých blocích osad, jež jsou na hranici mezi Izraelem a Západním břehem, a Izrael počítá s tím, že v případě dohody o Palestině budou přiřazeny k jeho území. Menší osady ale existují také ve vnitrozemí Západního břehu a rovněž na jeho východní hranici u řeky Jordánu.

Nové povolení se týká osad Revava, Har Bracha, Nokdim, Tekoa a Givat Zeev. Izrael v minulých dvou letech nepovoloval novou výstavbu, ale od začátku letošního roku vydal povolení k několika stům nových staveb.

Irikát řekl, že urychlování osadnických aktivit by mělo světu připomenout jeho odpovědnost za to, aby páchání těchto „zločinů“ ukončil. Rada bezpečnosti OSN by podle něj měla pohnat „Izrael k zodpovědnosti za tyto zločiny, k ukončení okupace Palestiny a uznání práv Palestinců“.

Palestinci chtějí ještě v dubnu předat RB OSN návrh rezoluce odsuzující osadnickou politiku Izraele

Jossi Dagan z Rady židovských osad v Judeji a Samaří řekl, že povolení, o němž se nyní mluví, je pouze schválení už existujících faktů, ale nejde o žádnou skutečnou novinku.

„Osadníci nemohou zůstat opodál, když jsou jejich ruce svazovány, výstavba je zmrazena a osady se nemohou rozšiřovat. Vyzývám vládu, aby přišla k rozumu a splnila to, proč byla zvolena - aby povolila plánování staveb v celém Izraeli včetně Judeje, Samaří a Jeruzaléma,“ řekl.

Palestinci chtějí ještě v dubnu předat RB OSN návrh rezoluce odsuzující osadnickou politiku Izraele. V Izraeli ale panuje přesvědčení, že země má právo na výstavbu v takzvaných oblastech C Západního břehu, které jsou podle minulých mírových dohod pod izraelskou kontrolu jak ve vojenských, tak civilních záležitostech. Oblasti A spadají plně pod palestinskou kontrolu a v oblastech B je kontrola smíšená.