Nezaměstnanost ve Španělsku je na novém rekordu | E15.cz

Nezaměstnanost ve Španělsku je na novém rekordu

Španělsko, ilustrační foto
Španělsko, ilustrační foto
• 
ZDROJ: barcelonareporter.com

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Míra nezaměstnanosti ve Španělsku stoupla v prvním čtvrtletí na nový rekord 27,2 procenta z 26 procent v předchozím čtvrtletí. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil španělský statistický úřad.

Výsledky jsou horší než odhady analytiků dotazovaných agenturou Reuters, kteří čekali zvýšení nezaměstnanosti jen o půl procentního bodu na 26,5 procenta. Bez práce bylo v prvním čtvrtletí 6,2 milionu lidí.

Míra nezaměstnanosti vzrostla již sedmé čtvrtletí za sebou a počet lidí bez práce v zemi je vyšší, než počet obyvatel Dánska. Míra nezaměstnanosti ve Španělsku je rovněž nyní na stejné úrovni jako v Řecku.

V prvním čtvrtletí prudce vzrostl počet bankrotů firem, protože velká část firem nemá kvůli problémům bankovního sektoru země možnost získat úvěr na financování svého provozu. Stovky dalších firem zavírají nebo opouštějí Španělsko, jako francouzský prodejce elektroniky Darty. Propouštějí i největší zaměstnavatelé v zemi. Aerolinky Iberia, telekomunikační skupina Vodafone a veřejná televize Telemadrid oznámily, že hodlají propustit tisíce zaměstnanců.

Mezi mladými více než polovina nezaměstnaných

Nejhůře jsou na tom mladí lidé, mezi kterými nezaměstnanost stoupla na 57 procent. Počet obyvatel země loni klesl kvůli odchodu mladých lidí za prací a odjezdu přistěhovalců, kteří přišli do země v době rozkvětu stavebního sektoru za prací, zpět domů. Pokles počtu obyvatel byl první od roku 1857, kdy se začal tento údaj sledovat.

Analytici považují za velmi vážné hlavně údaje, podle kterých je téměř třetina nezaměstnaných bez práce více než dva roky. Ve dvou milionech domácností pak není nikdo, kdo by byl zaměstnán.

Španělsko se nyní nachází ve druhé hospodářské recesi za poslední tři roky. Španělská vláda je kvůli hrozbě dluhové krize nucena snižovat rozpočtový deficit zvýšenými daněmi a výdajovými škrty, což oslabuje ekonomiku a vyvolává protesty veřejnosti. K růstu nezaměstnanosti přispívají rovněž reformy trhu práce, které zaměstnavatelům usnadnily propouštění pracovníků.

Hrubý domácí produkt Španělska se loni snížil o 1,4 procenta po růstu o 0,4 procent v roce 2011. Loňský pokles byl druhý nejhlubší od roku 1970, kdy se začal HDP měřit podle současné metodiky. Centrální banka letos očekává propad o 1,5 procenta, vládní prognóza počítá se snížením jen o půl procenta.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.