Ničivé tornádo zabilo v Oklahomě nejméně 91 lidí

tornádo

tornádo Zdroj: ctk

Mohutné tornádo zabilo v pondělí v Oklahomě nejméně 91 lidí, včetně 20 dětí. Dalších nejméně 145 zraněných, z toho 70 dětí, převezli záchranáři do nemocnic. Řada lidí je v kritickém stavu. Počet mrtvých podle úřadů zřejmě ještě poroste. Americký prezident Barack Obama vyhlásil v Oklahomě stav katastrofy a přislíbil oblasti rychlou pomoc. Jde o nejničivější tornádo na území USA za poslední dva roky.

Oficiálně potvrzený počet obětí na základě úředního prohlášení za mrtvé po převozu do márnice je podle úřadů 51. Záchranáři ale našli v troskách budov dalších 40 mrtvých těl, která se postupně převážejí do nemocnic, upřesnila oklahomská soudní lékařka Amy Elliottová.

Větrný vír, který podle Národní meteorologické služby (NWS) dosahoval v některých místech šířky až tří kilometrů, zasáhl pětapadesátitisícové město Moore jižně od Oklahoma City. Živel zcela zničil desítky domů. Zranění nemohli být ošetřeni v jedné z místních nemocnic, kterou živel rovněž zasáhl. „Zdá se, že jsme přišli o nemocnici. Projížděl jsem kolem a je celkem dost zničená,“ řekl starosta Moore Glenn Lewis.

Podle amerických médií tornádo přímo zasáhlo nejméně dvě školy, z nichž záchranáři vyprostili žáky a učitele. Základní škole Plaza Towers vítr utrhl střechu a zbořil zdi. Záchranáři a dobrovolníci si podávali vyproštěné děti v živém řetězu, řadu z nich se podařilo zachránit bez zranění.

Pátrači s pomocí vycvičených psů ale našli také nejméně sedm dětí utopených ve sklepích školy, které zaplavila voda. Soudní lékařka Amy Elliottová oznámila agentuře AFP, že většině dětských obětí bylo méně než 12 let.

Prezident Obama vyhlásil v Oklahomě stav katastrofy. Ten umožní úřadům rychlejší rozhodování a postižené oblasti efektivnější čerpání státní pomoci. Bílý dům informoval, že vládní pomoc může zahrnovat například finanční podporu dočasného bydlení, oprav domů, náhradu ztrát nepojištěného majetku či podporu dalších aktivit směřujících k obnově regionu. V telefonátu s oklahomskou guvernérkou Mary Fallinovou vyjádřil Obama svou účast obyvatelům postiženým tragédií. Federální úřady vyslaly do oblasti speciální krizový tým. Na internetu se již začaly organizovat sbírky na pomoc postiženým.

tornádotornádo | ctk

NWS ohodnotila tornádo stupněm F4, což je na stupnici síly tornád druhý nejvyšší stupeň. Větry uvnitř víru dosahovaly podle meteorologů rychlosti až 320 kilometrů za hodinu. Tak mohutné je podle AP méně než jedno procento všech tornád na území Spojených států.

Město Moore dostalo od meteorologů varování 16 minut předtím, než větrná bouře udeřila minutu po 15:00 místního času (22:01 SELČ). Podle NWS je přitom průměrný čas varování před samotným úderem bouře u tornád deset minut.

Podle meteorologů jde o nejničivější tornádo od roku 2011, kdy větrná smršť zabila ve státě Missouri 161 lidí. Za loňský rok zemřelo kvůli tornádům v celých USA 70 lidí.