Nikaragua chce postavit průplav, jež by konkuroval Panamskému

Panamský průplav

Panamský průplav Zdroj: profimedia.cz

Nikaragua předložila projekt na výstavbu mezioceánské vodní cesty, která by měla konkurovat Panamskému průplavu. Místní pozorovatelé odhadují cenu projektu na 30 miliard dolarů, o jeho realizaci ale pochybují. Podle nich s ním nelze v dohledné době začít hlavně kvůli celosvětové ekonomické krizi i právní nejistotě, která v Nikaragui panuje. Další namítají, že jde jen o pokus vlády odvrátit pozornost obyvatel od vnitřních problémů země, která bojuje s prudce rostoucí chudobou.

Možnost vybudovat kanál přes území Nikaraguy byl zvažován už před sto lety, ale nakonec ustoupil kanálu v Panamě o několik set kilometrů jižněji. Důvody spočívaly mimo jiné v geopolitických zájmech USA.

Ten nynější by měl být dlouhý přes 200 kilometrů, takže by byl výrazně delší než Panamský (82 kilometry) a také hlubší. Vybudován by měl být do deseti let. Existuje šest možností jeho umístění, jedna z nich zvažuje využití řeky San Juan, která tvoří hranici s Kostarikou.

Jedna z možných variant průplavu v Nicaragui Jedna z možných variant průplavu v Nicaragui | BBC Jedna z možných variant průplavu v Nicaragui

Ovšem obě země jsou dlouhodobě ve sporu o její využívání. Ten poslední, který vznikl, když Nikaragua začala právě tuto řeku bagrovat, skončil až u mezinárodního soudu v Haagu.

O projekt jeví zájem Čína, Rusko i Brazílie

Nikaragujská levicová vláda prezidenta Daniela Ortegy navrhuje „smíšené“ financování, na němž by se podílel soukromý sektor. Vláda by si ale nechala 51procentní podíl. O zapojení do projektu projevila zájem šestice zemí: Čína, Venezuela, Brazílie, Rusko, Japonsko a Jižní Korea.

Je ale obtížné si představit, že by se mohl projekt uskutečnit v příštích letech. „Evropa je v recesi, Japonsko taky, Čína přestala růst a Rusko, které Managua považuje za největšího investora, je ekonomicky vyčerpané,“ upozornil bývalý poslanec José Pallais. Připustil nicméně, že by průplav zlepšil hospodářskou situaci druhé nejchudší země Střední Ameriky a karibské oblasti (hned po Haiti). V této době je to ale jen „sen“, zdůraznil.

Analytik Carlos Tünnerann soudí, že stavby by se mohla ujmout Čína. Pochybuje ale o tom, že by asijský gigant nyní chtěl v Nikaragui realizovat takové obrovské investice. Je to „iluze“, která má odlákat pozornost od chudoby, jež postihuje polovinu z 5,8 milionu obyvatelů země.