Nikdy jsem nebyl antisemitou, tvrdí Csatáry | E15.cz

Nikdy jsem nebyl antisemitou, tvrdí Csatáry

László Csatáry
László Csatáry
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Maďarský nacistický zločinec László Csatáry u dnešního výslechu odmítl veškerá proti sobě namířená obvinění. Podle svého advokáta popřel, že by byl antisemita.

Výslech trval tři hodiny a hned po něm 97letý Csatáry zamířil do auta, přičemž si zakrýval obličej. „Popřel, že by byl antisemitou před, během i po událostech v Košicích,“ řekl Csatáryho advokát. Tento muž, který byl v období druhé světové války velitelem policie v tomto nyní slovenském městě, údajně hrál klíčovou roli při deportaci tisíců Židů na Ukrajinu a později do vyhlazovacího tábora v Osvětimi, kde je čekala smrt.

Dnes popřel, že by měl cokoliv společného s velením policie v ghettu v Košicích i to, že by z této pozice podepisoval jakákoliv úřední akta. Nicméně muzeum holokaustu v Budapešti minulý týden ukázalo dokument, který Csatáry coby velitel policie v ghettu podepsal.

Československý soud v roce 1948 Csatáryho odsoudil k trestu smrti. Ten ale mezitím prchl do zahraničí a do poloviny 90. let se ukrýval v Kanadě. Když se o něj kvůli jeho minulosti začaly zajímat kanadské úřady, odjel do Maďarska, kde nerušeně žil až do nedávného zadržení.

Slovenský ministr spravedlnosti Tomáš Borec v pondělí řekl, že by byl pro to, aby Maďarsko vydalo Csatáryho Slovensku. O vydání zatykače ale musí nejdříve rozhodnout soud a zatím není jasné, kdy by se tak mohlo stát. Právníci připomínají, že ještě před případným vydáním zatykače na Csatáryho bude soud muset formálně změnit původní rozsudek smrti na doživotní vězení. Csatáryho advokát řekl, že během dnešního výslechu o možném vydání jeho mandanta na Slovensko řeč nebyla.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video