Nizozemsko vypracovalo plán opuštění eura, bálo se dluhové krize | E15.cz

Nizozemsko vypracovalo plán opuštění eura, bálo se dluhové krize

Nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem
Nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem přiznal, že nizozemská vláda vypracovala za dluhové krize v eurozóně plány pro případ zhroucení eura. Plán z léta 2012 obsahoval jako krajní možnost i návrat ke guldenu jako národní měně, řekl Dijsselbloem. Podle něj politici tehdy udělali dobře, když o krizovém plánu nemluvili veřejně, protože jeho přiznání by mohlo zhoršit paniku na finančních trzích, a zvýšit tak pravděpodobnost pádu eura.

„Byly zde přípravy a diskuse, na nichž se podílela i nizozemská centrální banka, o tom, co by to (kolaps eura) vyžadovalo,“ řekl ministr v rozhovoru s televizí RTL. Dijsselbloem v té době členem vlády nebyl.

Od roku 2010, kdy se Řecko propadlo do dluhové krize, která vyžadovala stamiliardy eur na jeho podporu od ostatních zemí eura, se objevovaly ve zvýšené míře spekulace o plánech některých zemí na odchod od eura a obnovení národních měn. Nejvíce se takové dohady týkaly Německa, jehož činitelé řadu návrhů na různé formy pomoci Řecku a dalším zemím odmítali.

Petr Krpata: Euro čeká dlouhodobý pád, hlavně vůči dolaru

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video