Nobelou cenu za mír obdržel prezident Santos, dohodl se s levicovými povstalci | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Nobelou cenu za mír obdržel prezident Santos, dohodl se s levicovými povstalci

ČTK

Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos dnes v norské metropoli Oslu převzal Nobelovu cenu za mír. Této pocty se mu dostalo za dojednání mírové dohody s levicovými povstalci z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC), která ukončila 52 let trvající občanskou válku v zemi.

Později odpoledne budou dnes ve švédském hlavním městě Stockholmu předány ostatní letošní Nobelovy ceny - za lékařství, chemii, fyziku, ekonomii a literaturu.

Norský Nobelův výbor 7. října oznámil, že Santosovi ocenění udělil "za jeho odhodlané úsilí dovést do konce více než 50 let trvající občanskou válku, která si vyžádala životy nejméně 220.000 Kolumbijců a vyhnala z domovů téměř šest milionů lidí".

Kolumbijská vláda uzavřela s povstalci novou dohodu, levicoví rebelové budou moci kandidovat

Ocenění by podle výboru mělo být vnímáno i jako pocta kolumbijskému lidu, který navzdory obrovskému utrpení nevzdal naději na spravedlivý mír, a všem stranám, které přispěly k mírovému procesu. Výbor také uvedl, že pocta je vzdávána v neposlední řadě také zástupcům nesčetných obětí občanské války.

Výbor se rozhodl Santose vyznamenat, přestože původní dohodu s povstalci kolumbijští voliči začátkem října v referendu odmítli. Koncem listopadu vláda a představitelé FARC podepsali druhou dohodu, která už nebude všelidovým hlasováním schvalována, stačí souhlas, který 30. listopadu a 1. prosince vyslovily obě komory parlamentu.

Jména oceněných byla stejně jako každý rok oznámena už v říjnu. Slavnostní předávání se ale pokaždé koná symbolicky 10. prosince, v den, na který připadá výročí úmrtí vynálezce dynamitu Alfreda Nobela.

Vyznamenaní dostávají kromě medaile a diplomu i finanční odměnu, která nyní v každé kategorii činí celkem osm milionů švédských korun (22,3 milionu Kč). Santos již oznámil, že peníze věnuje obětem občanské války ve své zemi.

Kolumbie hlásí více než 20 tisíc případů onemocnění virem zika

Komplikace v boji s kokainem - Kolumbie přestane používat nebezpečný herbicid

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!