Nobelova cena na prodej. Objevitel struktury DNA se stahuje do ústraní | e15.cz

Nobelova cena na prodej. Objevitel struktury DNA se stahuje do ústraní

James Dewey Watson
James Dewey Watson
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americký biolog James Watson prodává Nobelovu cenu, kterou dostal společně s dalšími dvěma vědci za objev struktury DNA. Podle aukčního domu Christie’s je to poprvé, kdy toto prestižní ocenění draží žijící laureát. Zlatá medaile by se na čtvrteční aukci v New Yorku mohla prodat podle odhadů až za 3,5 milionu dolarů (77,6 milionu korun). 

Watson, kterému je nyní 86, se před sedmi lety stal terčem ostré kritiky, když naznačil, že černí Afričané jsou méně inteligentní než běloši. Listu Financial Times držitel Nobelovy ceny řekl, že se po tomto svém prohlášení stal „neosobou“. „Nikdo nechce vážně připustit, že existuji,“ prohlásil prý.

Objev struktury DNA
Objev struktury DNA byl oznámen 25. dubna 1953. Britové Francis Crick a Maurice Wilkins a Američan Watson jako první přinesli model dvoušroubovice DNA a popsali její kopírovací mechanismus. Položili tak základ pro to, aby se DNA později stala zásadním nástrojem pro diagnostiku nemocí, pomáhala k objasňování zločinů nebo určovala otcovství. Trojice vědců za svůj objev dostala Nobelovu cenu v roce 1962. Crickova Nobelova cena se prodala loni za 2,2 milionu dolarů. Crick zemřel v roce 2004.

Část zisku z případného prodeje medaile chce biolog věnovat „institucím, které se o mě staraly“, jako je Chicagská univerzita, nebo jedna z kolejí britské Cambridgeské univerzity. 

Robert Wilson: Sepisování žádostí o granty je mrháním časem nadaných lidí

Lukáš Kovanda: Nobelova cena v duchu doby

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery