Nobelovu cenu získali američtí vědci za detailní popis „biologických hodin“ | E15.cz

Nobelovu cenu získali američtí vědci za detailní popis „biologických hodin“

Marek Schwarzmann, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Letošní Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získala trojice Američanů Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash a Michael W. Young. Oceněni byli za výzkum v oblasti chronobiologie, která se zabývá biologickými rytmy živých organismů. 

Trojice lékařů se podařilo identifikovat gen, který je v organismu zodpovědný za řízení biologického rytmu. "Byli schopni nahlédnout do našich biologických hodin a vysvětlit jejich fungování," uvedl ve zdůvodnění Karolinský institut. "Jejich objevy vysvětlují, jak rostliny, živočichové a lidé přizpůsobují své biologické rytmy střídání dne a noci na zemi," dodal.

Takzvaný cirkadiánní rytmus o délce periody přibližně 24 hodin ovlivňuje například spánek, chování, hladinu hormonů, tělesnou teplotu či metabolismus.

Lékaři pracovali s octomilkami. Díky jejich rychlému životnímu cyklu identifikovali gen produkující takzvaný PER protein, který měl tendenci se v průběhu noci hromadit v buňkách – přes den pak byl odbouráván. Díky odhalení podílu dalšího enzymu na celém procesu pak byli schopni celý mechanismus identifikovat nejen v octomilkách, ale také v dalších mnohobuněčných organismech, včetně člověka.

V průběhu svého dalšího výzkumu lékaři identifikovali další chemické látky (proteiny DBT či TIM), které se na regulaci výše zmíněného PER proteinu podílejí a které tak zajišťují chod „vnitřních hodin“ organismu a jejich synchronizaci s externími vlivy (třeba při cestování napříč časovými pásmy, kdy člověk zažívá takzvaný jet lag). Na Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství bylo letos nominováno 361 kandidátů.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video