Noční vlci dorazili do Německa, skuteční členové klubu ale chybí | E15.cz

Noční vlci dorazili do Německa, skuteční členové klubu ale chybí

Noční vlky vyprovázeli z Bratislavy motorkáři z Česka, Slovenska, Rakouska a Maďarska
Noční vlky vyprovázeli z Bratislavy motorkáři z Česka, Slovenska, Rakouska a Maďarska
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Motorkáři hlásící se k ruskému klubu Noční vlci, kteří se v rámci oslav 70. výročí konce druhé světové války vydali na kontroverzní jízdu z Moskvy do Berlína, navštívili někdejší nacistický koncentrační tábor v Dachau nedaleko bavorské metropole. Na svém webu o tom informoval deník Bild. Před cestou do Dachau pobývali motorkáři v Mnichově, kam dorazili podle mluvčího Nočních vlků Alexandra Šapovalova nad ránem.

Jezdci, kterých bylo podle médií asi deset, překročili hranice z Rakouska do Německa v neděli večer. Na dálnici 50 kilometrů od Mnichova je zastavila policie, která jim zkontrolovala doklady. Podle Šapovalova asi dvouhodinovou kontrolu provádělo na 30 policistů se psy.

Po zotavení se z cesty odjeli do Dachau, kam podle Bildu přijeli v poledne. Již od rána před památníkem někdejšího koncentračního tábora hlídkovali policisté. Podle neoficiálního cestovního plánu měli motorkáři na programu návštěvu mnichovského muzea automobilky BMW.

Ne členové, jen sympatizanti

Německá policie uvedla, že skupinu tvoří deset lidí a že žádný z nich není plnoprávným členem Nočních vlků. Jde o jejich rodinné příslušníky včetně dvou dětí a sympatizanty, mimo jiné jednoho Rakušana. Jedním z členů skupiny je podle portálu oberpfalznetz.de žena, která v neděli přiletěla do Mnichova, aby se k motorkářům připojila. Podle německých a rakouských médií překročili motorkáři hranice do Německa na jednom motocyklu a v jednom autě.

Předpokládá se, že vedle Dachau chtějí Noční vlci navštívit mimo jiné i Norimberk, který je úzce spjat se vzestupem nacistického hnutí. Národně socialistická německá dělnická strana (NSDAP) pod vedením Adolfa Hitlera tam od roku 1927 pořádala říšské stranické sněmy.

Noční vlci si cestu do Německa naplánovali přes Bělorusko, Polsko, Česko, Slovensko a Rakousko. Vjezd na polské území jim ovšem před týdnem polské úřady zakázaly. Noční vlci ale oznámili, že několika jejich členům se podařilo legálně překročit hranice s Evropskou unií.

Občané EU

Slovenský politolog Grigorij Mesežnikov podle deníku Sme uvedl, že na základě jeho informací motorkáři, kteří přijeli o víkendu na Slovensko a hlásili se k Nočním vlkům, byli občany pobaltských států, tedy zemí EU. V Pobaltí žije početná ruská menšina.

Podle původního záměru by měli motorkáři z Bavorska pokračovat přes Prahu do saského Torgau, kde se 25. dubna 1945 na Labi setkala americká a sovětská armáda. Cesta Nočních vlků Evropou by měla skončit 9. května v Berlíně. Motorkáři tam údajně chtějí oslavit konec druhé světové války a porážku nacistického Německa.

Německá vláda prohlásila, že akci Nočních vlků nehodlá bránit. „Spolková vláda v zásadě nebude bránit tomu, když si lidé 70 let po konci 2. světové války budou chtít na toto výročí zavzpomínat,“ řekl mluvčí vlády Steffen Seibert.

Motorkáře zastavili celníci

Minulý týden bylo ve vstupu na německé území na letišti Berlín Schönefeld zabráněno třem vůdčím členům Nočních vlků. Trojice se musela vrátit do Moskvy a nyní se podle agentury DPA vydali na cestu do Sevastopolu na loni anektovaném Krymu. Ruský Den vítězství prý oslaví tam.

Podle listu Der Tagesspiegel další člen motorkářského klubu neuspěl při pokusu dostat se do Německa trajektem z Finska přes Baltské moře. Podle německého listu mu bylo zrušeno vízum. „Právě je u nás,“ potvrdil mluvčí německé policie.

Bavorské úřady nyní skupinu bikerů sledují. „Pokud dojde k trestnému činu, bavorská policie důsledně zakročí,“ citovala DPA mluvčího policie. „To se týká hlavně extremistické propagandy,“ zdůraznil.

V sobotu motorkáři projeli přes Česko a Slovensko, kde položili věnce v areálu památníku Slavín v Bratislavě. Do Vídně podle rakouské policie doprovodilo ruské motorkáře několik jejich kolegů ze Slovenska, Maďarska i Rakouska. Dva členové Nočních vlků tam položili věnec u pomníku padlým sovětským vojákům na Schwarzenberském náměstí, kde na ně čekalo asi 500 lidí včetně místního ruského velvyslance.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video