Nová podoba dohody NAFTA má vzniknout ještě letos. I přes Trumpovy připomínky | e15.cz

Nová podoba dohody NAFTA má vzniknout ještě letos. I přes Trumpovy připomínky

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Nová podoba Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA) by mohla být hotova ještě do konce letošního roku. Podle Bílého domu se na tom dnes shodli americký prezident Donald Trump s kanadským premiérem Justinem Trudeauem. Trump přitom tento týden pohrozil, že USA kvůli nevýhodným podmínkám dohodu vypoví.

Druhé kolo jednání mezi USA, Kanadou a Mexikem začne v pátek v mexické metropoli. Trump a Trudeau dnes řešili budoucnost smlouvy v telefonickém rozhovoru a společně vyjádřili naději, že "dohody bude dosaženo do konce letošního roku".

Kanada a Mexiko doufají, že přes Trumpovy opakované hrozby se podaří smlouvu po úpravách udržet při životě. Šéf Bílého domu tvrdí, že je pro USA nevýhodná a další dvě země s její pomocí profitují na úkor Američanů. Nicméně američtí exportéři mají jiný názor a tlačí na zachování smlouvy.

Zatímco politici usilují o co nejrychlejší průběh jednání, zástupci obchodních kruhů se obávají, že nasazené tempo je příliš ambiciózní. Dřívější obchodní dohody se totiž projednávaly roky.

Po jednání v Mexiku se v září uskuteční ještě další kolo rozhovorů v Kanadě, v říjnu se pak vyjednavači opět sejdou v USA.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery