Nové protiruské sankce se USA a EU prý chystají oznámit v pondělí | e15.cz

Nové protiruské sankce se USA a EU prý chystají oznámit v pondělí

Vladimir Putin
Vladimir Putin
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
USA a Evropská unie se chystají v pondělí oznámit nové sankce proti Rusku za jeho postoj k ukrajinské krizi. Sankce mají ale jen rozšiřovat seznam jednotlivců a organizací, jímž bude zakázán vstup a zmrazen majetek na území USA a zemí unie. Agentuře Reuters to sdělily informované zdroje. Americký prezident Barack Obama v pátek prohlásil, že Spojené státy a Evropa připravují půdu pro rozšíření sankcí.

EU má podle zdrojů Reuters po pondělní schůzce zástupců členských zemí oznámit 15 dosud nejmenovaných jednotlivců, na nichž se představitelé unie dohodli už v polovině dubna. Zaměří se prý na ty, kteří jsou podle EU zodpovědní za nynější nepokoje na východě Ukrajiny.

Washington má rovněž rozšířit sankce proti jednotlivcům a organizacím a na jeho seznamu budou mimo jiné „chráněnci“ ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle zdrojů Reuters by od rozšíření sankcí mohl EU a USA odvrátit obrat v situaci na silně ruskojazyčném a proruském východě Ukrajiny.

Obama v pátek řekl, že nové sankce mají postihnout různé sektory ruské ekonomiky. O možných sankcích šéf Bílého domu později hovořil při telefonické konferenci s vedoucími představiteli Británie, Francie, Německa a Itálie.

Západní politici ovšem zároveň Moskvě vysílají signál, že takovému vývoji je stále ještě možné předejít. Shodli se, že Rusko v souladu se závazky, které na sebe vzalo minulý týden v Ženevě, musí „přispět ke zmírnění napětí (kolem Ukrajiny) tím, že přestane s provokativními prohlášeními a se zastrašovacími manévry“.

Nejmenovaní američtí činitelé podle agentury AFP před jednáním naznačovali, že s přijetím nových sankcí se počítá jen v případě vojenského zásahu Ruska na Ukrajině. Mluvčí britského premiéra Davida Camerona ale po telefonické konferenci uvedl, že pět vedoucích představitelů se shodlo, že „rozšíření současných mířených sankcí bude potřeba zavést s ohledem na neochotu Ruska podpořit proces (realizace dohody z Ženevy)“.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov však trvá na tom, že Rusko je pro zastavení veškerého násilí na Ukrajině. Podle něj je ale především nutné zastavit všechny akce ukrajinské armády a „ozbrojených radikálních nacionalistů“ na východě země. Lavrov také obvinil USA, že ženevskou dohodu překrucují a kladou Moskvě požadavky nad její rámec.

Rusko opakovaně prohlašuje, že si vyhrazuje právo na Ukrajině zakročit v případě ohrožení tamního ruskojazyčného obyvatelstva. Jako jednu z možností nastínilo i vyslání svých jednotek jako „mírových sil OSN“. Podle Kyjeva se v noci na pátek objevil pokus dostat na ukrajinské území ruské vojáky s modrými přilbami a jejich obrněná vozidla natřená bílou barvou a opatřená znaky OSN.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video