Nové sankce vůči Rusku nehrozí, sporům navzdory, tvrdí Kerry | E15.cz

Nové sankce vůči Rusku nehrozí, sporům navzdory, tvrdí Kerry

Šéf americké diplomacie John Kerry po dnešní schůzce se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem v Pekingu.
Šéf americké diplomacie John Kerry po dnešní schůzce se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem v Pekingu.
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Spojené státy a Rusko se dohodly na výměně informací ohledně situace na rusko-ukrajinských hranicích, řekl šéf americké diplomacie John Kerry po dnešní schůzce se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem v Pekingu.

Přes rusko-ukrajinskou hranici podle Kyjeva nadále proudí k proruským vzbouřencům na východě Ukrajiny dodávky ruských zbraní a bojovníků, naposledy prý ve čtvrtek tudy přejela ruská kolona 32 tanků, houfnic a kamionů s municí a vojáky. Lavrov toto obvinění v Pekingu popřel.

„Stačí říct, že máme jisté rozpory ohledně jistých skutečností týkajících se Ukrajiny. Dohodli jsme se vyměňovat si informace na toto téma. Také jsme se dohodli, že dialog bude pokračovat,“ řekl Kerry novinářům v Pekingu, kde se sešel s Lavrovem před nadcházejícím summitem Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) začátkem příštího týdne. V Pekingu se naopak nepočítá se schůzkou prezidentů obou velmocí, Baracka Obamy a Vladimira Putina.

Nové sankce bezprostředně nehrozí, naznačil Kerry

Kerry podle Reuters naznačil, že Rusku bezprostředně nehrozí nové západní sankce. Rusko má podle jeho slov na výběr rozhodnutí, které o sankcích rozhodnou v dlouhodobém horizontu. Současně apeloval na plnění dohod o příměří mezi proruskými vzbouřenci a ukrajinskou armádou a vyjádřil naději, že boje na východě Ukrajiny skončí a situaci v zemi se podaří stabilizovat.

Kerry podle agentury TASS také připustil rozdílnost názorů USA a Ruska na řadu mezinárodních otázek, nicméně dodal, že existují „styčné body“, ve kterých jsou obě velmoci s to spolupracovat.

Rusko chce po Ukrajině ústavní reformu

Lavrov po schůzce s Kerrym apeloval na ukrajinskou vládu, aby přistoupila k ústavní reformě s účastí všech regionů a politických sil, jak se prý zavázala ještě v dubnu na ženevské schůzce ministrů zahraničí.

Moskva naléhá na federalizaci Ukrajiny, což Kyjev odmítá z obavy o celistvost země.

„S Johnem Kerrym jsme se dnes domluvili, že tento úkol (ústavní reformy) je nadále aktuální a možná ještě aktuálnější než v dubnu (…) Budeme se snažit přesvědčit ukrajinské vedení, aby tento závazek začalo plnit,“ řekl ruský ministr.

Lavrov také vyslovil politování nad tím, že se dohoda o příměří na východě Ukrajiny nedodržuje úplně a dochází k přestřelkám, jak svědčí i tragické zabití doněckých školáků u místního letiště. Moskva proto považuje za nezbytné co nejdříve vymezit hranici mezi oběma znepřátelenými stranami, aby se příměří dalo kontrolovat.

Mezinárodní Letiště u Doněcka, hlavní povstalecké bašty, zůstává v rukou ukrajinské armády a o tuto strategickou pozici se stále bojuje bez ohledu na příměří.

Pavla Palaščáková: Ukrajinská politika jako boj o přežití

Volby na Ukrajině vzbudily velmi opatrné naděje

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video