O nehodě Concordie rozhodla kormidelníkova chyba, prohlásil kapitán Schettino | E15.cz

O nehodě Concordie rozhodla kormidelníkova chyba, prohlásil kapitán Schettino

pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Po letní přestávce znovu pokračuje líčení s kapitánem ztroskotané lodi Costa Concordia Francescem Schettinem. Obviněný žádá soud o nové prozkoumání vraku, které by mělo přinést důkazy o jeho nevině. Kapitán se hají tím, že za nehodu není zodpovědný sám. Za zabití 32 lidí hrozí Schettinovi 15 až 20 let vězení.

„Nyní je ideální chvíle provést znovu odborný výzkum na palubě Concordia,“ prohlásil před soudem advokát Francesco Pepe, který obviněného kapitána obhajuje. Vrak lodi, od minulého týdne znovu vzpřímený na hladině, prý odhalí důkazy o Schettinově nevině.

Schettino prý před soudem přijal odpovědnost za nehodu, ale chybu podle něj udělali také další členové posádky. Údajně chyboval například kormidelník, který na rozkaz prudce zahnout doleva zareagoval pozdě. Třináct vteřin, které mezitím uběhly, rozhodly o fatálním konci celé luxusní lodi.

Mezitím se hledají zbylá dvě těla

Schettino čelí obvinění ze zabití 32 lidí při nehodě lodi 13. ledna 2012. Dvě těla se stále pohřešují. Navíc v rozporu se zákonem o námořní plavbě opustil loď, přestože jako kapitán měl zůstat na palubě poslední.

Na 290 metrů dlouhá a 114 tisíc tun těžká loď byla po dvaceti měsících vytažena z moře a stabilizována na hladině. Na jaře příštího roku bude odvezena do přístavu a sešrotována. Několik hodin trvající akce přišla na 600 milionů eur.

Vytažení vraku Costa Concordia

Autor: pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.