O odposleších v News of the World údajně vědělo vedení | E15.cz

O odposleších v News of the World údajně vědělo vedení

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

kru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Britská kauza ilegálních odposlechů v nedělníku News of the World (NoW) zaznamenala zásadní obrat. Ze čtyři roky starého dopisu bývalého editora listu Clivea Goodmana vyplývá, že o ilegálních praktikách novinářů vědělo i nejvyšší vedení redakce a o odposleších otevřeně mluvilo na svých schůzkách. To je v rozporu s dosavadním tvrzením předvolaných svědků.

Goodman je zatím jediný novinář potrestaný za nelegální odposlouchávání hlasových schránek. Po přiznání byl v lednu 2007 odsouzen ke čtyřem měsícům vězení. Společnost News Corporation, vydavatel nedělníku, tehdy uvedla, že se jednalo o ojedinělý incident, a editora rubriky o královské rodině ihned propustila.

Parlamentní výbor, jež celou kauzu vyšetřuje, nyní zveřejnil Goodmanův dopis z března 2007, v němž se novinář proti svému propuštění odvolává.

„Ostatní členové redakce tyto praktiky také běžně vykonávali. Otevřeně se o nich mluvilo při editorských poradách, dokud toto téma šéfredaktor výslovně nezakázal. Pokud je mi známo, nikdo jiný za ně nebyl pokárán, natož propuštěn,“ stěžuje si Goodman v odvolání. Zmiňovaným šéfredaktorem přitom nebyl nikdo jiný než Andy Coulson, který po kariéře v NoW zastával post šéfa komunikačního týmu premiéra Davida Camerona.

Goodman tvrdí, že mu nadřízení slíbili podržet místo v novinách, jestliže o rozsahu odposlechů u soudu pomlčí.

Předseda vyšetřovacího výboru včera oznámil, že nejspíš znovu předvolá Jamese Murdocha, který řídí operace News Corporation v Evropě a Asii.

Mediální magnát Ruppert Murdoch nechal kvůli skandálu, do nějž byli zapleteni i policisté londýnského Scotland Yardu, nedělník s 168letou historií v červenci zavřít.

O odposleších se mluvilo na poradách redakce, dokud to šéfredaktor nezakázal, tvrdí bývalý editor.

Autor: kru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.