Obama: Evropa by měla pomoct oslabeným bankám

Barack Obama

Barack Obama Zdroj: profimedia.cz

Evropa by podle amerického prezidenta Baracka Obamy měla co nejrychleji stabilizovat svůj finanční systém a poskytnout kapitál bankám oslabeným dluhovou krizí. V delším časovém horizontu by také měla prohloubit integraci zemí eurozóny, řekl dnes šéf Bílého domu novinářům. Před blížícími se volbami v Řecku také podotkl, že je v zájmu každého, aby země neopouštěla blok států používajících společnou evropskou měnu.

„Řešení jsou tvrdá, ale jsou k dispozici. Evropu čekají těžká rozhodnutí, ale má kapacitu na to, aby je učinila,“ uvedl Obama. Evropa se podle něj ocitla na pokraji nové recese. Zároveň upozornil na to, že problémy v Evropě, která je největším obchodním partnerem Spojených států, ohrožují i americkou ekonomiku.

Eurozóna se již delší dobu potýká s krizí způsobenou vysokými státními dluhy některých členských zemí. Jejich hrozící neschopnost splácet závazky představuje výrazný problém pro banky v dalších členských zemích, například ve Francii či Německu. Ve Španělsku se pak zase například finanční ústavy dosud nevzpamatovaly z hluboké krize na realitním trhu. Evropa se zároveň potýká s poklesem hospodářského růstu způsobeným tvrdými úspornými opatřeními, jimiž se vlády snaží snížit vysoké schodky státních rozpočtů.

Obama se již dříve shodl s dalšími státníky skupiny zemí G8, že evropské potíže mohou ohrozit hospodářství celého světa. Zároveň se snažil přimět své evropské partnery, aby a více se zaměřili na podporu hospodářského růstu.