Obama: Kuba pokročila, USA však budou dále zdůrazňovat demokracii | E15.cz

Obama: Kuba pokročila, USA však budou dále zdůrazňovat demokracii

Obama: Kuba pokročila, USA však budou dále zdůrazňovat demokracii
Prezident Barack Obama na Kubě
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Kuba od začátku zlepšování vzájemných vztahů s USA v mnoha směrech pokročila. O budoucnosti země však nebudou rozhodovat Spojené státy, ale sami Kubánci. Prohlásil to v Havaně americký prezident Barack Obama po dnešním jednání s kubánským vůdcem Raúlem Castrem. Spojené státy podle něho ale budou nadále zdůrazňovat otázky demokracie a lidských práv.

Castro prohlásil, že Kuba lidská práva respektuje. „Hájíme lidská práva,“ řekl Castro na hodinové tiskové konferenci, která byla zcela výjimečná, neboť komunistický vůdce podobná setkání s tiskem nepořádá. „Podle našeho názoru jsou občanská, politická, hospodářská, sociální a kulturní práva nedělitelná, vzájemně závislá a univerzální,“ dodal.

Žádná země podle něho není stoprocentní v dodržování mezinárodních standardů lidských práv, existují prý v tomto ohledu horší i lepší státy než Kuba.

Šéf Bílého domu, který je na historické návštěvě Kuby jako první úřadující americký prezident po 88 letech, zdůraznil, že o budoucnosti své země rozhodnou sami Kubánci. Ačkoli USA podle něho budou i nadále zdůrazňovat otázky lidských práv a demokracie, vynutit změny na Kubě nemohou. Ještě letos by se však podle něho zástupci obou států měli sejít v Havaně k diskusi o otázkách lidských práv, například svobody projevu.

Seznam politických vězňů

Kubánský vůdce, který na začátku konference povolil jednu otázku, byl viditelně zaskočen přívalem dotazů, na něž podle zpravodaje stanice CNN patrně ještě nikdy neodpovídal. „Dejte mi seznam politických vězňů a pustím je na svobodu, než nastane noc,“ odpověděl na novinářskou otázku, kolik má země politických vězňů.

Předtím uvedl, že v některých věcech budou mít vlády obou zemí vždy odlišné názory. Kubánská vláda obvykle argumentuje tím, že dotyční nejsou trestáni za jiné smýšlení, ale jako zvědové nebo žoldnéři financovaní ze zahraničí.

Podle Obamy, který pojal konferenci ve velmi uvolněném duchu a pobízel svého partnera k odpovědím na další otázky - zatímco Castro vyzýval novináře, aby se ptali raději Obamy -, se oba lídři na předcházejícím více než dvě hodiny trvajícím jednání bavili o možnostech ekonomické spolupráce obou zemí.

Obama mimo jiné vyzval Castra, aby umožnil vytváření společných podniků mezi americkými a kubánskými firmami nebo povolil, aby americké firmy mohly přímo zaměstnávat Kubánce.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!