Obama splnil hrozby vůči Asadovi, dodá zbraně syrským rebelům

Barack Obama

Barack Obama Zdroj: ctk

Spojené státy v reakci na potvrzení, že syrská vláda použila proti opozici chemické zbraně, posilují vojenskou podporu hlavní syrské vzbouřenecké skupině. Sdělil to ve čtvrtek večer místního času poradce amerického prezidenta pro otázky národní bezpečnosti Ben Rhodes. Podle zdroje agentury Reuters zahrnuje nová pomoc i zbraně.

Prezident Barack Obama podle poradce rozhodl poskytnout syrské opozici větší podporu, která bude zahrnovat přímou vojenskou pomoc syrské opoziční Vrcholné vojenské radě (SMC). „To, co hodláme poskytovat SMC, bude rozsahem jiné, než co jsme poskytovali dříve,“ zdůraznil na briefingu Rhodes. O případném zasílání zbraní syrské opozici, což Washington dosud vždy odmítal, se ale nezmínil.

S odvoláním na nejmenovaný zdroj „blízký této záležitosti“ dnes uvedla agentura Reuters, že Obama povolil, aby se v rámci nové americké vojenské podpory syrské opozici poskytovaly syrským vzbouřencům „některé“ americké zbraně. Zdroj neupřesnil o jaké zbraně se má jednat a kdy by je syrští vzbouřenci mohli dostat.

Velení syrských vzbouřenců dnes podle Reuters v reakci na novou vstřícnost USA uvedlo, že kromě jiného chce protitankové a protiletadlové zbraně. „Potřebujeme dostat účinnou vojenskou pomoc, abychom byli s to zabránit zločineckému (syrskému) režimu používat chemické zbraně. Očekáváme (od USA) kladnou odezvu a skutečnou vojenskou podporu,“ prohlásil velitel Syrské svobodné armády (FSA) Sálim Idrís.

Prezidentův bezpečnostní poradce také zdůraznil, že americká vláda zatím nijak nerozhodla o případném zřízení bezletové zóny nad Sýrií, o které se uvažovalo.

Vyjádřil se krátce poté, co Bílý dům poprvé uznal, že režim syrského prezidenta Bašára Asada několikrát v menší míře použil proti opozici chemické zbraně. Podle amerických zpravodajských služeb při použití těchto zbraní zahynulo loni 100 až 150 Syřanů.

Obama a další západní představitelé již dříve uvedli, že použití chemických zbraní Damaškem proti opozici by znamenalo zvrat v přístupu k tamní krizi a otevřelo cestu i k případné intervenci.

Spojené státy se poprvé rozhodly poskytnout pomoc přímo syrským opozičním bojovníkům koncem února. Oznámily tehdy, že opozici poskytnou nebojovou vojenskou techniku a humanitární pomoc v hodnotě 60 milionů dolarů (1,15 miliardy korun).

„Prezident zkoumá a zvažuje, jaké další možnosti se nabízejí jemu, Spojeným státům i našim spojencům a partnerům pro příští a dodatečné kroky v Sýrii. Tento proces pokračuje,“ řekl ve čtvrtek mluvčí Bílého domu Jay Carney. Obama podle Bílého domu také hodlá konzultovat situaci s Moskvou. Boje v Sýrii trvají více než dva roky a vyžádaly si podle OSN na 93 tisíc obětí.