Obama v Bílém domě poobědval s poraženým sokem Romneym | E15.cz

Obama v Bílém domě poobědval s poraženým sokem Romneym

Mitt Romney
Mitt Romney
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americký prezident Barack Obama v Bílém domě poobědval se svým poraženým republikánským soupeřem z nedávných voleb Mittem Romneym. Bavili se o zachování vedoucí role Spojených států ve světě. Šlo o jejich první setkání od Obamova opětného vítězství.

Bývalý massachusettský guvernér Romney podle agentury AP dorazil do sídla amerických prezidentů v černém sportovním užitkovém vozidle. Poté zcela sám v bezpečné vzdálenosti od čekajících novinářů i fotografů zamířil do západního křídla Bílého domu. Oba politici, kteří pro sebe během kampaně jen málokdy našli dobrého slova, pak spolu u jídla seděli jenom mezi čtyřma očima.

Romney podle tiskové zprávy Bílého domu pogratuloval Obamovi k úspěšné předvolební kampani a popřál mu hodně štěstí do dalšího čtyřletého funkčního období. Hovořili spolu zejména o vedoucí pozici Spojených států ve světě a důležitosti jejího zachování v budoucnosti. Oba politici hodlají zůstat v kontaktu a případně spolupracovat, pokud se k tomu naskytne příležitost. K jídlu mimo jiné měli chilli s krocaním masem a salát s grilovaným kuřecím.

Šéf Bílého domu se s Romneym naposledy viděl 22. října během poslední televizní debaty. Jeho pobočníci začali schůzku s bývalým guvernérem vyjednávat po Dni díkůvzdání, který připadl na minulý čtvrtek.

Obama ale o touze setkat se s Romneym mluvil už ve svém vítězném projevu, který pronesl v Chicagu po vyhraných volbách, jež se konaly 6. listopadu. Ve smířlivém gestu po vypjaté kampani řekl, že se s poraženým soupeřem chce poradit o tom, jak Spojené státy posunout vpřed. Romney naopak po porážce projevil méně smířlivosti, když Obamu obvinil z toho, že vyhrál díky tomu, že si voliče koupil dary.

Současný šéf Bílého domu uštědřil Romneymu ve volbách bolestivou porážku díky volební strategii zaměřené na získání hlasů menšin a žen. Vyhrál v naprosté většině klíčových států, v nichž se rozhoduje o jménu příštího prezidenta. I díky tomu nakonec získal 332 volitelů určujících prezidenta oproti Romneyho 206.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video