Obama v poselství o stavu unie pohrozil KLDR a slíbil růst ekonomiky | E15.cz

Obama v poselství o stavu unie pohrozil KLDR a slíbil růst ekonomiky

Barack Obama
Barack Obama
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nastartování ekonomického růstu Spojených států slíbil americký prezident Barack Obama se ve svém poselství o stavu unie, které přednesl v noci na dnešek. Hodlá prosadit sérii opatření, která nezvýší zadlužení země. Došlo však i na zahraniční témata, kterým dominoval tvrdý postoj vůči jaderným pokusům KLDR a stažení 34 tisíc vojáků z Afghánistánu. Obama hodlá rovněž pokračovat ve snaze o kontrolu prodeje zbraní či podporu ekologicky šetrných zdrojů energie.

Členové obou komor Kongresu a pozvaní hosté vyslechli Obamův téměř hodinu trvající projev, který začal ve 3:20 SEČ. V úvodu se prezident zaměřil na domácí ekonomiku, jež stále strádá. I když se její stav od krize před pěti lety výrazně zlepšil, nezaměstnanost je stále vysoká na 7,9 procenta a v posledním čtvrtletí loňského roku zpomalil hospodářský růst.

K jeho nastartování podle Obamova plánu povedou investice do širokého spektra oblastí, které však nezvýší americké zadlužení „ani o desetník“. Investice do infrastruktury či obnovitelných zdrojů energie přispějí podle něj k vytváření nových pracovních míst.

Prezident v následujícím období hodlá učinit motor slíbeného růstu z příslušníků střední třídy. „Rostoucí ekonomika, která vytváří dobrá pracovní místa pro střední třídu, musí být hvězdou Polárkou, která řídí naše úsilí,“ pronesl Obama, načež jej přerušil potlesk zejména demokratických zákonodárců.

Americký prezident vzápětí zveřejnil plán na zvýšení minimální mzdy. Od roku 2015 by měla podle jeho plánu činit 9 dolarů na hodinu (asi 170 korun) namísto nynějších 7,5 dolaru.

Další podstatnou část projevu věnoval Obama zahraniční politice. V reakci na severokorejský jaderný test oznámil, že USA posílí svou raketovou obranu a stanou v čele snahy o odpověď na severokorejskou jadernou hrozbu. Obamovým cílem je přimět KLDR, aby se vzdala jaderných pokusů. „Režim v Severní Koreji musí vědět, že bezpečí a prosperitu si zajistí jedině plněním svých mezinárodních závazků,“ řekl prezident.

Podobně se vyjádřil také o íránském jaderném programu. Nyní je prý ten správný čas na vyjednávání o jeho ukončení, což však Írán nedávno odmítl.

Obama také potvrdil očekávanou informaci o letošním stažení podstatné části amerických jednotek z Afghánistánu. Do roka podle něj odejde 34 tisíc vojáků a v roce 2014 válka pro Američany skončí. Po tomto datu v zemi zůstanou již jen jednotky určené k výcviku a vybavování afghánských ozbrojených sil.

Barack Obama Autor: ctk

Obama se v projevu dotkl také bezpečnosti kybernetické. Oznámil, že vydal nařízení zaměřené na zlepšení obrany před kyberútoky. Důležité americké podniky podle nařízení mají sdílet informace o hackerských akcích ohrožujících jejich bezpečnost. Tajné služby zase dostaly za úkol analyzovat rizika hrozící těmto firmám například z oblasti infrastruktury či bankovnictví, a více než dnes poskytovat informace o případných kyberútocích, které těmto společnostem hrozí.

Mezi hosty první dámy Michelle Obamové, kteří projev sledovali na místě, byli mimo jiné rodiče patnáctileté dívky, jež se účastnila hudebního vystoupení při lednové Obamově inauguraci. Na konci ledna ji v Chicagu kdosi zastřelil. Nejen pro uši těchto dvou hostů mluvil prezident o nutnosti kontroly prodeje zbraní. Naléhal na kongresmany, aby hlasovali o jeho návrzích na omezení prodeje poloautomatických zbraní a regulaci kapacity zásobníků.

Obama otevřel i další své téma - ekologicky odpovědnou politiku. Navrhl zřízení fondu k financování výzkumu nových technologií, které umožní zbavit americká auta závislosti na fosilních palivech. Amerika má podle Obamy nový cíl v úsporách energie: do 20 let by měla snížit na polovinu energii, již domácnosti a podniky používají zbytečně.

V souladu s tradicí se nedlouho po projevu k Obamovým slovům vyjádřil zástupce republikánské opozice. Senátor a možný budoucí prezidentský kandidát Marco Rubio Obamovi vzkázal, že by měl skončit se svou posedlostí zvyšováním daní, kterým financuje své sociální plány. Růst daní podle něj neškodí jen bohatým Američanům, kteří tradičně volí republikány, ale celé společnosti. „Neoponuji vašim plánům, protože bych hájil bohaté. Oponuji vašim plánům, protože hájím své sousedy,“ prohlásil Rubio.

Tradice zpráv o stavu unie se v USA dodržuje již od dob prvního prezidenta George Washingtona. Zatímco minulý rok Obama poselstvím fakticky zahájil kampaň před prezidentskými volbami, letos jím vstupuje do svého druhého období v prezidentském úřadě.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video