Obráncům Kobani se podařilo odříznout islamisty od zásobování | E15.cz

Obráncům Kobani se podařilo odříznout islamisty od zásobování

Kouř nad severosyrským městem Kobani
Kouř nad severosyrským městem Kobani
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Poprvé od příchodu kurdských posil z Iráku zatlačili obránci severosyrského města Kobani radikály z organizace Islámský stát (IS) na ústup. Podařilo se jim údajně získat jihovýchodní část města, a odříznout tak islamisty od zásobování, uvedla agentura DPA. Podle zprávy syrské exilové opozice od září zahynulo při náletech koaličních letadel v Sýrii už přes 860 lidí.

Kurdští obránci Kobani se nyní prý snaží dobýt strategický kopec Mištanur na jihu města, který IS získal na počátku října. Podle syrských aktivistů IS v současnosti ale stále ještě kontroluje asi třetinu města. Před dvěma týdny dorazilo do Kobani přes Turecko na pomoc městu kolem 150 kurdských pešmergů ze severního Iráku.

Podle opozice pochází většina s 860 mrtvých při koaličních náletech z řad islamistů. Mezi oběťmi je ale také 50 civilistů včetně dětí. Opozice své informace opírá o informátory ze Sýrie, nezávisle její bilanci nelze ověřit.

Šest týdnů náletů pomohlo

Nálety, jichž se v Sýrii účastní Spojené státy a několik arabských států, začaly 23. září a jejich terčem jsou hlavně pozice IS. Ve dvou případech však letadla zaútočila i na frontu An-Nusra, která bojuje stejně jako IS na severu Sýrie, ale na rozdíl od Islámského státu se hlásí k teroristické síti Al-Káida.

IS má podle podrobného výčtu opozice mezi mrtvými 746 svých lidí, An-Nusra 68 bojovníků. Mezi 50 civilními oběťmi bylo osm dětí a pět žen. Islámský stát ovládá nejenom sever Sýrie, ale také Iráku. I tam v boji proti němu pomáhají letadla spojenců - kromě USA také několika západních států. Informace o tom, kolik lidí při náletech těchto zemí zahynulo, z Iráku není k dispozici.

I na severu Iráku se ale dnes podařilo odrazit útok islamistů, a to nedaleko města Kirkúk. Podle irácké státní televize, kterou cituje agentura AP, provedl irácký premiér Hajdar Abádí v armádě rozsáhlou čistku. Velení prý zbavil 26 důstojníků, dalších deset údajně poslal do důchodu a jmenoval 18 nových velitelů. Irácká armáda čelí kritice za neúspěch v obraně země při bleskové ofenzívě IS ze severu letos v červnu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video