OBRAZEM: Benátky postihly extrémní záplavy | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

OBRAZEM: Benátky postihly extrémní záplavy

ČTK

Itálii sužují silný vítr a déšť. Benátky se potýkají s rekordním množstvím vody, špatné počasí panuje i jinde na Apeninském poloostrově. Bouře se silným větrem si již vyžádaly pět obětí na životech.

V Benátkách voda vystoupla do výšky 156 centimetrů a zaplaveno je 75 procent města. Je to pošesté v moderní historii, kdy voda ve městě přesáhla 150centimetrovou hranici - poprvé to bylo v roce 1951, naposledy roku 2008. Rekordní byl rok 1966, kdy Benátky měly vodu ve výšce 194 centimetrů. Hladina vody se v Benátkách zvyšuje, když do nich silný vítr tlačí vodu z laguny, avšak současná situace je mimořádná.

Nyní už není bezpečné používat dřevěné lávky, jež mají umožnit chodcům pohybovat se po městě suchou nohou. Nedá se dostat na náměstí svatého Marka a mnohé turisty bylo vidět v okolních ulicích s dětmi na ramenou. Byla zastavena služba plovoucích taxi. Už v neděli bylo nutné kvůli vysoké vodě změnit trasu maratonu, ale i tak závodníci část běželi vodou.

Pohotovost byla vyhlášena kromě Benátek v několika dalších severních oblastech - v Ligurii, Lombardii, Tridentu a rovněž ve středoitalském Abruzzu a na Sicílii. V Benátkách, ale také v Římě nebo Janově zůstaly zavřené školy.

Silné deště na jihu Francie si vyžádaly nejméně 13 mrtvých
Futuristické plovoucí budovy ze dřeva, drátů a plastových lahví odolají bouřím i velké vodě

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!