Obří akce Europolu. Po celé Evropě včetně Česka zatkl přes tisíc lidí | E15.cz

Obří akce Europolu. Po celé Evropě včetně Česka zatkl přes tisíc lidí

Obří akce Europolu. Po celé Evropě včetně Česka zatkl přes tisíc lidí
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Tomáš Kubelka, E15

ČTK
pav

Evropský policejní úřad Europol při největším zátahu proti organizovanému zločinu ve své historii zasahoval ve 34 zemích včetně Česka a zatkl 1027 lidí. Podle vedení Europolu operace nazvaná Archimedes trvala devět dní a zaměřila se především na drogy, obchod s lidmi, podvody, daňové úniky a krádeže. Česká policie do akce na tři dny zapojila 100 lidí. Řešili menší případy a našli jednoho hledaného muže.

Operace se konala od 15. do 23. září a velení Europolu ji řídilo z nizozemského Haagu. Za spolupráce policejních orgánů členských zemí EU a dalších států včetně Austrálie a USA se například podařilo zabavit stovky kilogramů drog, velké obnosy peněz v hotovosti a další majetek a zachránit z rukou převaděčů 30 romských dětí. Celkem se zasahovalo na více než 260 místech.

„Je to největší jednotně koordinovaná akce proti organizovanému zločinu, jaká kdy byla v Evropě provedena,“ řekl novinářům šéf Europolu Rob Wainwright. Podle něj se s její pomocí podařilo významně narušit činnost zločineckých organizací.

V Česku se zpřísnila kontrola letiště a proběhlo přes 40 šťár

Čeští policisté se při akci Europolu od 17. do 19. září zaměřili na drogy a obchodování s lidmi. „V drogové oblasti policisté zejména zintenzivnili kontroly na drogových trasách, konkrétně se zaměřili na trasu z Jižní Ameriky přes letiště Václava Havla, kde se kontroly uskutečnily ve spolupráci s celní správou,“ sdělila ČTK mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková. Protimafiánský útvar zkontroloval zhruba 40 nočních podniků v Česku.

Čeští policisté při akci vyřešili několik menších případů, které se týkaly třeba pobytových nesrovnalostí cizinců a našli jednoho hledaného muže. Prý získali i operativní informace, které využijí k další práci. „Akci hodnotíme velmi pozitivně, mimo jiné také proto, že jsme vyzkoušeli a prohloubili komunikaci a spolupráci s ostatními evropskými státy. Boj s organizovaným zločinem není snadný, a mezinárodní spolupráce je proto nezbytně nutná,“ uvedl policejní prezident Tomáš Tuhý.

největší jednotně koordinovaná akce proti organizovanému zločinu, jaká kdy byla v Evropě provedena

Za spolupráce policejních orgánů členských zemí EU a dalších států včetně Austrálie a USA se například podařilo zabavit 599 kilogramů kokainu, 200 kilogramů heroinu a 1,3 tuny marihuany. Dále se podařilo zadržet velké obnosy peněz v hotovosti a další majetek a zachránit z rukou převaděčů 30 romských dětí. Celkem se zasahovalo na více než 260 místech.

„Je to největší jednotně koordinovaná akce proti organizovanému zločinu, jaká kdy byla v Evropě provedena,“ řekl šéf Europolu Rob Wainwright. Podle něj se s její pomocí podařilo významně narušit činnost zločineckých organizací.

Europol
Europol je organizace patřící pod Evropskou unii, která se zabývá prevencí a potíráním organizované trestné činnosti. Snaží se zefektivnit spolupráci jednotlivých členských zemí, a to zejména svojí informační i vzdělávací činností a policejním a soudním poradenstvím. Název vznikl zkrácením slov European Police Office (Evropský policejní úřad).

Šéf pojistných detektivů: Na neodhalených podvodech se vyplatí miliardy

Autor: ČTK, pav
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!