Ocelové město Detroit bojuje s insolvencí

Detroit, jedno z nejprůmyslovějších měst USA stojí před krachem. Výdaje města, kde sídlí nejznámější americké automobilky jsou stále výrazně větší než příjmy a pokladnu vyčerpávají zejména penze pro bývalé městské zaměstnance. O tom zda největší město amerického státu Michigan vyhlásí bankrot se má rozhodnout do konce června.

Americké město Detroit je nesolventní a hrozí mu bankrot. Záleží jen na dohodě s věřiteli a odbory na krocích, které by finanční problémy zmírnily. Uvedl to krizový finanční manažer města Kevyn Orr ve své první oficiální zprávě. Orr hodlá bezodkladně zahájit jednání s věřiteli a odbory a předpokládá, že by měl do konce června vědět, zda bude možné dát městské finance do pořádku bez vyhlášení bankrotu.

V jednom z nejprůmyslovějších měst USA, je dominantní automobilový průmysl. Působí zde tři tradiční výrobci vozů - Ford, Chrysler a General Motors. I přesto je v Detroitu vysoká nezaměstnanost a téměř třetina obyvatel žije pod hranicí chudoby. Z toho pramení i zločinnost, která patří k největším v USA.

„Výdaje Detroitu nadále přesahují příjmy navzdory snižování nákladů,“ upozornil Orr. „Jinými slovy, Detroit utratí více, než získá,“ dodal. Jednou z největších zátěží pro městskou pokladnu jsou výplaty důchodů zaměstnancům města, upozorňuje agentura Reuters.

Detroit měl koncem dubna na hotovosti 64 milionů dolarů (1,3 miliardy korun), ale jen díky tomu, že odložil platby v objemu 226 milionů dolarů na penze, úvěry a další závazky.

Vendula Krumpholcová: Město v konkurzu

I Detroit chce finanční pomoc