Ochraňte naše občany a firmy, žádá Japonsko Čínu | E15.cz

Ochraňte naše občany a firmy, žádá Japonsko Čínu

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V den výročí okupace Mandžuska v Číně opět vypukly protijaponské protesty. Vláda v Tokiu žádá Peking o větší ochranu osob a firem z císařství. „Japonské firmy hrají důležitou roli v čínské ekonomice a zaměstnanosti,“ podotkl mluvčí kabinetu Osamu Fudžimura.

Číňané vyrazili do ulic ve stovce měst. Před japonskou ambasádou v Pekingu se tisíce lidí shromáždily s transparenty „Vypráskejte všechny japonské psy“ a podobně. Házeli na budovu lahve a vytloukli několik oken. Jen v metropoli doporučily úřady osmi stovkám japonských obchodů, aby měly v úterý raději zavřeno.

Napětí včera zvýšili i dva Japonci, kteří se vylodili na sporných ostrovech ve Východočínském moři, střežených loděmi obou zemí. Podle médií do oblasti míří i flotila tisícovky čínských rybářských plavidel. Hrozí proto námořní potyčky.

Kvůli obavám z násilí přerušily významné japonské společnosti na území Číny provoz v několika továrnách. Na to reagovaly propadem jejich akcie. Podnikatelé v Tokiu, poskytující servis čínským turistům, zaznamenali pokles tržeb.

Přestože automobilky, obchodní řetezce a další firmy hovoří o dočasném uzavření čínských provozů, panují obavy z vleklých protestů. Někteří analytici ale tvrdí, že ekonomiky jsou příliš propojené na to, aby napětí jejich obchodní vazby poznamenalo dlouhodobě.

Připomínají neúčinné výzvy k bojkotu japonského zboží kvůli návštěvám bývalého premiéra Koizumiho ve svatyni Jasukuni, zasvěcené podle jedné strany válečným hrdinům, podle druhé zločincům.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video