Odplata USA: americká armáda po útocích na svou loď zaútočila v Jemenu | E15.cz

Odplata USA: americká armáda po útocích na svou loď zaútočila v Jemenu

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Loď amerického námořnictva dnes při útoku na pozice jemenských povstalců zničila tři radarová stanoviště na jemenském pobřeží. Podle amerických představitelů jde o odvetnou akci za dva předchozí raketové útoky na americký torpédoborec v Rudém moři.

Odvetný útok schválený prezidentem Barackem Obamou je prvním přímým vojenským zásahem Washingtonu proti cílům kontrolovaným šíity. Pentagon oznámil, že zničená radarová stanoviště byla zapojena do akce proti torpédoborci Mason. Od neděle na něj byly vypáleny tři rakety, ale až k lodi nedoletěly.

"Tyto omezené útoky jsou akcí sebeobrany a jsou určené k ochraně našeho personálu, lodí a práva svobodné plavby," sdělil mluvčí Pentagonu Peter Cook. Prohlásil také, že "USA budou i v budoucnu chránit odpovídajícím způsobem své lodě a obchodní trasy".

Střely Tomahawk s plochou dráhou letu byly vypáleny na cíle v Jemenu z torpédoborce Nitze ráno kolem čtvrté hodiny místního času (03:00 SELČ). "Tyto radary byly aktivní při předchozích útocích a pokusech o ně v Rudém moři," citovala agentura Reuters nejmenovaného amerického představitele. Podle něj byly zničené radary v odlehlé oblasti, takže útok na ně neznamenal velké ohrožení civilistů.

Raketovou palbu na americkou loď dávají tiskové agentury do souvislosti se sobotním náletem v Saná, při němž bomby zasáhly pohřební hosty a zabily 140 lidí. Z útoku je viněna Saúdská Arábie, která stojí v čele arabské koalice bojující proti šíitům v Jemenu na straně místní vlády. Američané Saúdskou Arábii vyzbrojují. Ochránci lidských práv z Human Rights Watch (HRW) dnes útok na hosty pohřbu označili za válečný zločin. Na místě se podle HRW našly zbytky použitých střel americké výroby.

Michel Knights z washingtonského ústavu pro blízkovýchodní politiku se domnívá, že šíité zJemenu se vojensky napojují na rovněž šíitský libanonský Hizballáh, který bojuje na straně Damašku v syrské válce. Útok na americké válečné lodě podle Knightse svědčí o tom, že jemenští šíité se rozhodli připojit se k "ose odporu", k níž nyní patří Írán, libanonský Hizballáh a palestinský Hamas.

USA se kloní k tomu, že útok na americkou loď spáchali šíité

Americká armáda se stále více kloní k tomu, že za nedělním útokem na americký torpédoborec Mason byli jemenští povstalečtí šíité. Tato skupina, která bojuje proti vládě v metropoli Saná od roku 2014, podíl na útoku popřela. Dvě rakety dopadly do vod poblíž plavidla, nikdo při tom nebyl zraněn. Torpédoborec se dnes opět stal terčem raketového útoku, uvedla agentura Reuters.

Americký představitel, jehož dnes bez uvedení jména citovala Reuters, řekl, že z vyšetřování prvního incidentu vyplývá, že šíité použili lehké čluny, aby pomohli nasměrovat rakety. USA se při vyšetřování zaměřují také na možnost, že radar, který mají šíité pod kontrolou vJemenu, mohl poskytnout informace o pozici lodě.

I když nebyl torpédoborec Mason zasažen, incident podle Reuters mohl vyprovokovat vůbec první přímou americkou vojenskou akci proti šíitům v Jemenu. Americká armáda ji stále zvažuje. "Kdokoli střílí na lodě amerického námořnictva v mezinárodních vodách, tak činí na vlastní nebezpečí," sdělil v úterý mluvčí Pentagonu Jeff Davis.

 

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video