Odveta za Obamovy „fámy“: KLDR pohrozila útoky na Bílý dům a Pentagon | E15.cz

Odveta za Obamovy „fámy“: KLDR pohrozila útoky na Bílý dům a Pentagon

Bílý dům v americkém Washingtonu
Bílý dům v americkém Washingtonu
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Severní Korea pohrozila útoky na Bílý dům, Pentagon a další americké cíle kvůli tomu, že Spojené státy obvinily Pchjongjang z hackerského útoku na filmové studio Sony Pictures. To vyrobilo snímek zesměšňující vůdce KLDR Kim Čong-una. Americký prezident Barack Obama podle KLDR „lehkomyslně“ šíří fámy o kybernetickém útoku na společnost Sony zorganizovaném Severní Koreou.

Podobná agresivní rétorika je pro severokorejskou propagandu v dobách napjatých vztahů s Washingtonem typická. Dlouhé prohlášení mocné severokorejské komise národní obrany ale ukazuje, jak citlivý bod zasáhl film studia Sony The Interview, jehož děj se točí kolem fiktivního atentátu na Kima.

Spojené státy již dříve obvinily z hackerského útoku Severní Koreu. Hackeři kromě toho, že na několik dní ochromili stránky Sony a zpřístupnili veřejnosti tajné materiály firmy, rovněž pohrozili teroristickými útoky na kina, která snímek o Kimovi promítnou. Studio Sony Pictures pak zrušilo uvedení filmu do kin, které bylo plánováno na čtvrtek 25. prosince.

Severní Korea chce vyšetřovat s USA

Severní Korea v reakci uvedla, že ví, jak dokázat, že nemá se zmíněným hackerským útokem co do činění, a navrhla společné vyšetřování se Spojenými státy.

Severokorejská komise národní obrany varovala, že tamní armáda, která má asi 1,2 milionu vojáků, je připravena použít proti USA všechny typy války. V čele komise stojí diktátor Kim.

„Naše nejtvrdší protiakce bude směle namířena proti Bílému domu, Pentagonu a celé americké pevnině, která je semeništěm terorismu. Tyto útoky daleko předčí 'symetrickou protiakci', kterou vyhlásil Obama,“ konstatovala komise v prohlášení, z něhož citovala severokorejská tisková agentura KCNA.

Film možná zamíří na YouTube

Rozhodnutí filmové společnosti Sony Pictures zrušit uvedení kontroverzního snímku do kin poté, co kina z obav o bezpečnost odmítla The Interview promítat, kritizovali američtí představitelé jako prohru svobody slova a vítězství vyděračů. Sony Pictures následně uvedlo, že se pokusí pro film najít jinou cestu, aby se dostal k divákům. Nyní filmové studio sdělilo, že v úvahu připadá například zveřejnění na video portálu YouTube či zařazení do elektronické výpůjční a prodejní služby videa na vyžádání. Konečné rozhodnutí ale ještě nepadlo.

„Ten film bych natočil znovu a opět z těch samých důvodů, kvůli kterým jsme ho udělali,“ prohlásil šéf Sony Pictures Michael Lynton. „Je to veselá komedie a politická satira. S vědomím toho, co se nyní děje, bychom ale možná pár věcí udělalo jinak,“ dodal.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video