Odveta za útok: Pákistán chystá sérii poprav | E15.cz

Odveta za útok: Pákistán chystá sérii poprav

Talibanci útočili v pákistánské škole. Zemřelo 130 lidí.
Talibanci útočili v pákistánské škole. Zemřelo 130 lidí.
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pákistán se chystá popravit deset islámských radikálů, kteří byli v minulosti odsouzeni k smrti. Všem ale byl původně výkon trestu odložen na neurčito kvůli moratoriu na popravy, které země vyhlásila před šesti lety. Po úterním masakru ve vojenské škole, při kterém islamisté povraždili mimo jiné 132 dětí, ale pákistánská vláda mění názor.

Už v pátek nechaly úřady oběsit první dva islamisty, a to ve městě Fajsalabád. Dalších šest odsouzenců má být v těchto dnech popraveno v provincii Paňdžáb a čtyři v provincii Sindh na jihu země.

Obnovení poprav zdůvodnila vláda potřebou zvýšit morálku obyvatelstva otřeseného úterním krveprolitím, při němž sedmičlenné sebevražedné komando pákistánského hnutí Taliban zaútočilo na vojenskou školu v Péšávaru. Než je armáda stačila zlikvidovat, povraždili tam 141 lidí, z čehož 132 obětí jsou děti ve věku deset až dvacet let. Kolem 250 osob bylo zraněno.

V Pákistánu je trest smrti udělován relativně často, od roku 2008 ale popravy nejsou vykonávány. Premiér Naváz Šaríf po svém nástupu k moci v roce 2013 oznámil záměr zrušit moratorium na popravy, ale rozhodnutí pak odkládal.

Podle odhadů mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International je v pákistánských celách smrti více než 8000 vězňů, z nichž někteří byli odsouzeni zvláštními protiteroristickými soudy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.