OECD snížila předpověď růstu globální ekonomiky, nevěří světovému obchodu | E15.cz

OECD snížila předpověď růstu globální ekonomiky, nevěří světovému obchodu

Kubánský přístav Mariel
Kubánský přístav Mariel
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) opět snížila odhad růstu světové ekonomiky pro letošní rok. Upozornila také na útlum ve světovém obchodu. Světová obchodní výměna podle ní sestoupila na hodnoty, které se obvykle spojují se světovou hospodářskou recesí. Opatření, která podnikla Čína a další státy, by jí ale příští rok měly pomoci.

OECD snižuje svůj odhad růstu světové ekonomiky pro tento rok od loňského listopadu, kdy jej předpokládala na úrovni 3,7 procenta. Nyní jej odhaduje na 2,9 procenta. Pomalejší expanze je záležitostí především rozvíjejících se tržních ekonomik a Číny. Té OECD předpovídá pro letošní rok zpomalení na 6,8 procenta. V příštím roce růst zpomalí na 6,5 procenta a rok na to na 6,2 procenta.

Hospodářské zotavování oproti tomu pokračuje ve Spojených státech. Největší světová ekonomika stoupne letos o 2,4 procenta. Odhad pro příští rok OECD mírně zhoršila na 2,5 procenta z původně předpokládaných 2,6 procenta. Americká centrální banka (Fed) by ale podle ní měla přikročit ke zvyšování úrokových sazeb. OECD očekává, že k prvnímu takovému kroku po bezmála deseti letech dojde letos v prosinci a Fed pak bude sazby postupně dál zvyšovat.

Ekonomika eurozóny stoupne podle dnešní prognózy letos o 1,5 procenta a v příštím roce o 1,8 procenta. OECD dosud předpokládala růst o 1,6 procenta, respektive o 1,9 procenta.

Hluboce znepokojivý obchod

„Hluboce znepokojivý“ je podle hlavní ekonomky OECD Catherine Mannové vývoj světového obchodu. Ten letos stoupne odhadem o pouhá dvě procenta. Na tuto úroveň spadl pouze pětkrát během uplynulých pěti desítek let, v roce 1975, v letech 1982-83, v roce 2001 a 2008, což se časově krylo s celkovým útlumem světové ekonomiky.

Té však OECD pro příští rok předpovídá zrychlení na 3,3 procenta, mimo jiné díky podpůrným opatřením v Číně. V roce 2017 poroste světová ekonomika odhadem o 3,6 procenta.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video