Oligarcha Firtaš je na svobodě, obří kauci uhradil ještě v den svého zadržení | e15.cz

Oligarcha Firtaš je na svobodě, obří kauci uhradil ještě v den svého zadržení

Dmytro Firtaš
Dmytro Firtaš
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rakouský soud dnes na kauci 125 milionů eur (přes 3,4 miliardy korun) propustil ukrajinského oligarchu Dmytra Firtaše, který byl v alpské zemi zadržen na žádost amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Firtaš nechal požadovanou částku převést ještě v den svého zadržení minulý týden.

Firtaš, kterého američtí vyšetřovatelé podezírají z korupce, má úzké kontakty na ruského prezidenta Vladimira Putina. Experti navíc nevylučují, že se podílel i na vytváření okupačního scénáře pro Krym. Na sankčním seznamu Evropské unie ani USA se ale Firtašovo jméno zatím neobjevilo.

Osmačtyřicetiletého Firtaše zadržela policie před týdnem ve Vídni. Jeho stíhání ale údajně nesouvisí se stávající krizí na Ukrajině. FBI k zatčení uvedl, že americké úřady po oligarchovi pátraly v souvislosti s podezřením z úplatkářství a zločinného spiknutí. V Rakousku nicméně stíhán není.

„Poslední týden byl testem pro mou rodinu i pro mě. Rád bych osobně poděkoval všem přátelům a kolegům, kteří mě podporovali v této obtížné době,“ uvedl Firtaš v tiskovém prohlášení. Firtaš, kterému podmínky kauce neumožňují opustit Rakousko, již dříve označil své zadržení za nespravedlivé a nepodložené a stíhání za „čistě politickou věc“.

Firtaš poslal peníze hned v den zadržení

List Die Presse na svém webu napsal, že suma 125 milionů eur je dosud nejvyšší, jakou kdy někdo v Rakousku zaplatil. Firtaš ještě v den zadržení nechal požadovanou sumu převést. Na propuštění ale musel týden počkat, neboť rakouský kriminální úřad prověřoval původ peněz.

Oligarcha s vazbami na Kreml
Osmačtyřicetiletý podnikatel měl být do USA vydán kvůli svým vazbám na jednoho z bossů ruské mafie Semjona Šnajdera-Mogileviče, který žije v Moskvě, napsala ukrajinská agentura Unian. Američtí vyšetřovatelé Šnajdera-Mogileviče podezírají z řady těžkých zločinů. Jeho trestní stíhání v Rusku skončilo bezvýsledně a Firtašovo jméno se podle ruských advokátů v soudních spisech neobjevuje.
Moskevský politolog Andrej Piontkovskij označil Firtaše za jednoho z hlavních Putinových bankéřů. Jeho zadržení je přímým a zatím jediným zásahem do Putinova okolí. „Firtaš ví o Putinovi mnohé, stejně jako o (státním plynárenském monopolu) Gazpromu. Dalšími Putinovými bankéři jsou oligarchové Roman Abramovič a Gennadij Timčenko,“ uvedl Piontkovskij.
Firtaš je podle ruských analytiků zasvěcen do všech tajů mocného Gazpromu, který v Rusku ovládá politiku, ekonomiku, média i sport. „Výslech Firtaše může být pro Kreml krajně nepříjemný. Oligarcha ví mnohé nejen na Putina, ale třeba i na Juliji Tymošenkovou,“ píše agentura Unian.
Experti podle ní nevylučují, že Firtaš se podílel i na vytváření okupačního scénáře pro Krym. Na sankčním seznamu Evropské unie ani USA se ale jeho jméno neobjevuje.

Autor: pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery