Operace Sophia: EU začala lovit pašeráky uprchlíků

uprchlíci, Středomoří,

uprchlíci, Středomoří, Zdroj: ctk

Po měsících strávených shromažďováním zpravodajských informací o pašerácích uprchlíků ve Středozemním moři zahájila Evropská unie novou fázi námořních operací. Vojenské lodě se v rámci Operace Sophia už nebudou omezovat jen na monitorování přesunu uprchlíků po moři a na záchranu těch, kterým hrozí utonutí, ale i na kontrolu, prohledávání a zadržování plavidel u Libye, hlavně s cílem dopadnout pašeráky lidí přezdívané "námořní mafie", napsala agentura AFP.

Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová oznámila již v září, že mise, jejíž monitorovací část dosud nesla název EUNAVFOR MED, vstoupí do druhé fáze. Operace se jmenuje Sophia podle somálské holčičky, která přišla na svět letos v létě u břehů Libye na palubě německé záchranářské lodi.

V mezinárodních vodách u libyjského pobřeží, odkud vyplouvá množství běženců, nyní operuje šest unijních plavidel - italská letadlová loď, francouzská fregata a rovněž jedna britská, jedna španělská a dvě německé lodě. Další tři plavidla belgického, britského a slovinského námořnictva by do oblasti měla dorazit na konci října.

Pronásledovat do výsostných vod Libye lodě nemohou

Na palubě německé lodě Werra se nachází asi stočlenná posádka, která již podnikla několik cvičení, včetně simulace útoku provedeného pašeráky, na který členové posádky reagovali střelbou. Evropská unie schválila, že lodě mohou operovat v mezinárodních vodách, nemohou ale pronásledovat pašeráky až do libyjských vod a musí se tedy držet 12 námořních mil od pobřeží (zhruba 22 kilometrů). „Budeme pašeráky sledovat, chceme je zadržet a zabavit jejich lodě,“ uvedl kapitán německé lodě Stefan Klatt s tím, že se pokusí dostat se co nejblíže k libyjským vodám.

Eugenio Ambrosi z Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) nicméně varoval, že unijní operace může selhat v případě, že EU rovněž nebude bojovat proti zločineckým gangům operujícím v Evropě. „Nadnárodní zločinecké pašerácké skupiny jsou stejné jako ty, které jsou zapojené do pašování zbraní a drog,“ citovala Ambrosiho britská zpravodajská stanice BBC. Jak expert IOM dodal, pokud budou veškeré snahy soustředěny jen na lodě, „jádro těchto zločineckých organizací zůstane nedotčené“.