Opici nahrazuje kohout. Asie oslaví příchod nového roku, čeká se dopravní šílenství | E15.cz

Opici nahrazuje kohout. Asie oslaví příchod nového roku, čeká se dopravní šílenství

Tomáš Stingl

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Šestina světové populace oslaví v pátek o půlnoci nový čínský rok. Podle tradičního orientálního kalendáře začne vláda Kohouta. 

Opice odchází, Kohout přichází. Zítra přivítají asijské země příchod čínského nového roku. Oslavovat bude nejen Čína, ale například i Thajsko, Vietnam, Kambodža či Singapur. V Číně už nyní způsobují lidé odjíždějící za příbuznými na svátky dopravní kolaps. V pohybu je rekordní počet osob.

„Očekává se 2,98 miliardy cest,“ uvedla agentura Xinhua. Letos přichází Kohout s atributem ohně. Číňané v tom vidí ironickou podobnost s nástupem amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten chce omezit vliv čínských firem v USA a protičínskou rétorikou si v říši středu zatím velkou popularitu nezajistil.

„Kohout má rád souboje, slovní hádky a je útočný,“ narážel na to například v rozhovoru pro list The Japan Times věštec Thierry Chow z Hongkongu. Hitem je tak v posledních dnech v čínských internetových obchodech nafukovací kohout vyvedený s blonďatým hřebínkem, který amerického prezidenta připomíná. Cena jde v přepočtu od zhruba tisícikoruny za ty menší až po víc než 160 tisíc korun za největšího, šestnáctimetrového. Takového Trumpa-kohouta vztyčili Číňané na náměstí ve městě Tchaj-jüan a selfie s ním je hitem sociálních sítí.

To britská premiérka Theresa Mayová využila lunární nový rok elegantně k politickým cílům. Zveřejnila včera blahopřejné video, kde uvádí, že chce v roce Kohouta rozvíjet nadstandardní vztahy s Čínou. Může jít o příspěvek ke snaze Velké Británie přeorientovat se po brexitu obchodně víc na mimoevropské země. „Přijali jsme víc čínských investic než kterákoli jiná velká evropská země. Studuje u nás 150 tisíc čínských studentů. Množství čínských turistů, kteří naši zemi navštívili, se v posledních pěti letech zdvojnásobilo,“ zdůraznila v pozdravu Číňanům britská premiérka.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video